Dobré noviny
Vitajte v kaviarni, ktorá spája generácie. Obsluhovať vás budú seniori, ktorí sa tu necítia osamelí
Simona Gálová
Simona Gálová

Vitajte v kaviarni, ktorá spája generácie. Obsluhovať vás budú seniori, ktorí sa tu necítia osamelí

Majitelia kaviarne chcú, aby sa dôchodcovia necítili sami.
Majitelia kaviarne chcú, aby sa dôchodcovia necítili sami. — Foto: Instagram/vollpension_wien

Sociálny experiment má dokázať, že aj seniori sa môžu cítiť užitočne.

VIEDEŇ 3. júla - Máte pocit, že vstupujete do staromódnej kaviarne. Nábytok je opotrebovaný, ale útulný. Steny sú pokryté zarámovanými portrétmi a miestnosť je zaplnená čipkovanými obrusmi a drobnými vázičkami, ktoré vo vás vyvolajú hrejivé spomienky. Táto kaviareň vyzerá ako dom nejakej babičky.

A babičky a dedovia sú skutočne veľkou časťou personálu. Hoci sú títo zamestnanci už na dôchodku, vo viedenskej kaviarni pečú delikátne koláče podľa vlastných receptov a obsluhujú zákazníkov. Takýmto spôsobom ostávajú začlenení v spoločnosti, cítia sa užitoční a necítia sa sami.

Plná penzia

Ide o veľmi úspešný experiment v oblasti sociálneho podnikania. „Toto nie je iba kaviareň,“ uviedla pre CNN Hannah Lux, jedna z majiteľov. „Pochádzam z vidieka a vychovávali ma moji starí rodičia. Starší ľudia sú pre mňa veľmi vzácni. Pracujeme spoločne na budovaní komunity, ktorá spája všetky generácie."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vollpension 🍰 (@vollpension_wien)

Názov kaviarne Vollpension môžeme do slovenčiny preložiť ako Plná penzia, čo odkazuje na sociálnu dávku od štátu, ale aj na druh hotelového pobytu, v ktorom vám nič nemá chýbať. Hannah Lux uviedla, že práca v kaviarni umožňuje starším zamestnancom navzájom zdieľať svoje vedomosti a zručnosti s mladšou generáciou.

Debatujú o jóge, divadle, tanci, ale aj o pokri. „Hovoríme im naše životné skúsenosti. Sme tu generácie, ktoré by sa inak nikdy nespojili," uviedla Judith Siöberg, 69-ročná babička, ktorá v kaviarni pracuje od jej otvorenia v roku 2015. Kaviareň má 45 zamestnancov a z toho viac ako polovicu tvoria dôchodcovia, ktorí tu pracujú na polovičný úväzok. Práca im pomáha nielen v socializácii, ale dokáže pomôcť aj tým, ktorí nemajú stabilnú finančnú situáciu.

Koláč od babičky

Pri starnutí by nemal byť nikto sám. Každý má čo dať a každý môže prispieť k dobrému spoločnému životu. Náš podnik vnímame ako impulz pre starších ľudí, aby sa stali aktívnou, pevne integrovanou a hodnotnou súčasťou našej spoločnosti, povedali o vízii jej zakladatelia. Každý senior pridá ruky k dielu iným spôsobom. Väčšina z nich pečie tradičné koláče. Špecialitou je americký tvarohový koláč, brownie, sacherova torta či bábovka alebo makový koláč.

Nápadom sa inšpirovali aj iné európske mestá, ktoré by radi založili svoje vlastné medzigeneračné kaviarne. Tvorcovia projektu veria, že v našej spoločnosti nebude priestor pre samotu a chudobu v starobe. „Našou víziou je spoločnosť, ktorej každodenné činnosti sú založené na ľudskosti a úcte k starým a mladým. Ľudskosť, ktorá vychádza zo srdca,“ dodali.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…