Dobré noviny
Dobré správy! Postrelený premiér Fico je po operácii a mimo ohrozenia života
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Dobré správy! Postrelený premiér Fico je po operácii a mimo ohrozenia života

Premiér Robert Fico.
Premiér Robert Fico. — Foto: TASR

Správu aktualizujeme.

Slovensko zažíva najšokujúcejší moment v novodobých dejinách. Na výjazdovom rokovaní v Handlovej v stredu postrelili Roberta Fica. Premiéra ratovali vrtuľníkom a následne sa v banskobystrickej nemocnici podrobil niekoľkohodinovej operácii. Útočníkom by mal byť 71-ročný Juraj z Levíc, ktorý mal v legálnej držbe strelnú zbraň. Podľa medializovaných informácií bol amatérskym spisovateľom a básnikom. Na neurčito prerušili rokovanie parlamentu, koalícia obviňuje opozíciu z nepriamej zodpovednosti za atentát. Opozícia stopla všetky aktivity až do odvolania a spolu s prezidentkou vyzýva na okamžité zastavenie nenávisti, ktorá rozdelila národ.

Situáciu sledujeme online - Útok na premiéra Roberta Fica

---ONLINE SME UKONČILI, ĎAKUJEME ZA VAŠU POZORNOSŤ---

14:22 Minister Kaliňák na tlačovej besede poprel, že by premiéra Fica čakala ďalšia operácia.

13:41 Všetky rizikové skupiny ľudí budú mať posilnenú ochranu, povedal minister vnútra Šutaj Eštok.

13:19 Zdravotný stav premiéra je naďalej vážny, povedal Robert Kaliňák na tlačovej besede po zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu. „Rozsah zranení, ktoré boli spôsobené štyrmi strelnými ranami, je natoľko rozsiahly, že odpoveď organizmu bude ešte veľmi náročná,“ uviedol.

12:10 Na Úrade vlády zasadá Bezpečnostná rada štátu, dorazili aj Peter Pellegrini a prezidentka Čaputová, informuje SME.

11:50 Peter Pellegrini v spoločnom vyhlásení s prezidentkou vyzval všetky politické strany, aby načas prerušili alebo utlmili kampaň pred blížiacimi sa eurovoľbami. Konfrontácia a vzájomné obviňovanie sa politikov je to posledné, čo krajina potrebuje.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/zcaputova/videos/775267647925562/

11:39 Prezidentka Zuzana Čaputová spoločne so svojím nástupcom Petrom Pellegrinim pozvú do Prezidentského paláca lídrov všetkých parlamentných politických strán. Cieľom je upokojiť situáciu a odmietnuť násilie. „Musíme mať moc nad svojimi emóciami, keď chceme vykonávať verejnú moc v štáte,“ povedala hlava štátu.

11:04 O 11:30 bude mať prezidentka Zuzana Čaputová s novozvoleným prezidentom Petrom Pellegrinim spoločné vyhlásenie. V súčasnosti na úrade vlády rokuje bezpečnostná rada.

10:53 Polícia Slovenskej republiky vyzýva na rešpekt a toleranciu. „V komentároch pod príspevkami o včerajšej udalosti sa objavujú aj také, ktoré schvaľujú trestný čin, a aj také, ktoré šíria nenávisť. Tieto príspevky vyhodnocujeme a v prípade, že budú napĺňať skutkovú podstatu trestného činu alebo priestupku, budeme konať," napísala na sociálnej sieti. Dôležité sú podľa strážcov zákona práve rešpekt a tolerancia: „Malo by to byť štandardom aj v bežnom živote, kde patrí aj úcta, slušnosť, dôstojnosť a ďalšie cnosti každodenného života.“

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/policiaslovakia/posts/pfbid0Q1o9EQ6U5YS2T9EpPpE18Z8GLqEaT3fR1bzzx5iTHd4evzRmvm9MSxMe3V4sjQd2l

10:29 Polícia obvinila Juraja C. z úkladnej vraždy z pomsty na chránenej osobe v štádiu pokusu, informuje portál tvnoviny.sk. Momentálne je v policajnej cele na Národnej kriminálnej agentúre v Nitre a hrozí mu 25 rokov až doživotie.

09:20 V súvislosti s atentátom mal ruský prezident Vladimir Putin poslať prezidentke SR Zuzane Čaputovej telegram. „S rozhorčením som sa dozvedel o atentáte na život predsedu slovenskej vlády Roberta Fica. Tento ohavný zločin nemožno nijako ospravedlniť,“ uviedol Putin. Prezidentka tento telegram neeviduje.

08:42 Podľa Miriam Lapuníkovej, riaditeľky Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta, operácia trvala 5 hodín a momentálne je stav Roberta Fica stabilizovaný, hoci stále vážny.

Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák počas večernej tlačovej konferencie v areáli Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák počas večernej tlačovej konferencie v areáli Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Ján Krošlák

08:39 „V priebehu noci sa podarilo lekárom stabilizovať stav pacienta. V tejto chvíli prebiehajú ďalšie úkony, ktoré majú smerovať k zlepšeniu zdravotného stavu. Situácia je stále vážna,“ prezradil vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák počas krátkeho brífingu. Zároveň sa poďakoval tímu zdravotníkov bojujúcich o život Roberta Fica.

08:15 Vo štvrtok v Bratislave o 11:00 mimoriadne zasadne Bezpečnostná rada SR. Uskutoční sa tiež rokovanie vlády SR.

06:00 Posledné hodiny priniesli dobré správy. Premiér SR by mal byť po niekoľkohodinovej operácií a podľa Denníka N po nej bol aj pri vedomí. Minister Tomáš Taraba v noci pre zahraničných novinárov uviedol, že Robert Fico je mimo ohrozenia života.

22:20 Premiér je po niekoľkohodinovej náročnej operácii, lekári ho držia v umelom spánku. Mal by v ňom zostať ďalších 24 hodín. Informovala o tom TA3.

21:30 Nič nemôže ospravedlniť útok na predsedu vlády, vraví primátor Bratislavy Matúš Vallo. Nenávisť a napätie, ktoré sa v spoločnosti nazhromaždili, si vyžiadali krutú daň. „Je to hanebný čin úplne mimo pravidiel a hodnôt, ktoré ako spoločnosť vyznávame. Najdôležitejšie však v tejto chvíli je, aby neeskalovali ďalej aj vzhľadom na to, čo týmto výstrelom predchádzalo a čo by mohlo nasledovať,“ povedal Vallo. Doplnil, že premiérovi úprimne praje, aby sa zo zranení čo najskôr zotavil.

20:38 Premiér bol zverený do rúk špičkového personálu, ktorý sa stará o jeho zdravotný stav, vyhlásila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Zároveň poďakovala všetkým, ktorí sa doteraz na záchrane predsedu vlády podieľali. „Zdravotný stav pána premiéra je stále kritický, stále je na operačnej sále a verím, že všetko dobre dopadne. Držím palce a želám veľa síl nielen jemu, ale aj zdravotnému personálu, ktorý v týchto chvíľach naozaj bojuje o jeho život,“ uviedla.

20:04 „Prosím, kľud, nevytvárajme tu nenávisť,“ odkázal Slovákom minister Šutaj Eštok. Zároveň vyzval na zastavenie šírenia politicky motivovanej nenávisti v spoločnosti a agresie voči politickým oponentom. „Nech nie je odpoveďou nenávisť, nech sa tu nejdeme pozabíjať len preto, že máme odlišný názor,“ zdôraznil minister. Vyhlásil, že streda je najsmutnejším dňom pre demokraciu na Slovensku v jeho novodobej histórii.

Na snímke situácia v areáli nemocnice v Banskej Bystrici.
Na snímke situácia v areáli nemocnice v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Ján Krošlák

20:00 „Veríme, že bude silný natoľko, aby dokázal túto traumu zvládnuť,“ povedal o premiérovi. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil, že páchateľ vystrelil päť rán.

19:58 „Zažili sme veľmi tragický deň, ktorý pre nás znamená boj o život predsedu vlády. Naozaj sa ťažko hľadajú slová, pretože s touto situáciou Slovensko doteraz nebolo konfrontované. Môžem len vyzvať, aby sme túto nenávisť zastavili,“ vraví minister obrany Robert Kaliňák. Zdravotný stav premiéra je vraj stále veľmi vážny a operácia stále prebieha.

19:18 Zdravotný stav premiéra je podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša vážny a stále ho operujú. Informuje o tom televízia Markíza.

18:45 Ruský prezident Vladimir Putin prijal podľa svojich slov „s rozhorčením“ správu o stredajšom atentáte na Roberta Fica. Podľa Putina „tento ohavný zločin nemožno ospravedlniť“. Ficovi zároveň zaželal skoré uzdravenie.

18:38 Americký prezident Joe Biden spolu s manželkou Jill želajú premiérovi čo najrýchlejšie uzdravenie. „Odsudzujeme tento hrozný násilný čin. Naše veľvyslanectvo je v úzkom kontakte so slovenskou vládou a je pripravené pomôcť,“ uviedli vo vyhlásení podľa portálu The Guardian.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/USEmbassySlovakia/posts/pfbid02rZskdxpzg7KyckVzKwW5BfJ2WqStLj2ReKJkL3fc7eEXwT11RoCXyWvNhEBTHE2Xl

18:20 Podľa informácií, ktoré zverejnil portál Aktuality.sk, utrpel premiér tri strelné poranenia - dve na ruke a jednu na bruchu.

18:02 Denník N informuje, že premiér Robert Fico je stále na operačnej sále.

17:40 Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok bude robiť všetko pre to, aby sa útok nielen na predsedu vlády, ale na celé demokratické zriadenie čo najrýchlejšie podrobne vyšetril. Zároveň je úlohou bezpečnostných zložiek postarať sa o bezpečnosť všetkých predstaviteľov štátu. Uviedol to na sociálnej sieti.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/SutajEstokM/posts/pfbid02cPQyJSHBHU6EVchA611QFY37VtmKvvbJMmiSAaWXCQfevL5S9eCJitoDc6SPentjl

17:13 Aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg vyjadril zdesenie nad stredajšou streľbou na premiéra. „Som šokovaný a zdesený streľbou na premiéra Roberta Fica. Prajem mu veľa síl na skoré uzdravenie. V myšlienkach som s Robertom Ficom, jeho blízkymi a občanmi Slovenska,“ uviedol Stoltenberg.

16:55 Nenávistná rétorika, ktorej sme v spoločnosti svedkami, vedie k nenávistným činom, vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová v reakcii na útok na premiéra. Nazvala to útokom na demokraciu. Akékoľvek násilie je podľa jej slov neakceptovateľné. Požiadala, aby sa nevynášali v súvislosti s aktuálnou situáciou rýchle súdy.

Online prenos pokračuje na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…