Dobré noviny
Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové zmesi? Hanbil by som sa sám pred sebou
Andrea Petrovčinová
Andrea Petrovčinová

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové zmesi? Hanbil by som sa sám pred sebou

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania dokonca tvrdia, že cestovať a preniknúť do všetkých kútov sveta majú v genetike.

Práve sem pred 75 rokmi prišiel aj Jusuf Abazovič, ktorého väčšina potomstva dnes prekvitá vo vychýrenej zmrzlinárni U Jusufa. V rozhovore o ňom, sekaní ľadu z Dunaja, doma vyrobenej, ručne oškrabávanej zmrzline a anti-práškových princípoch hovorí pravnuk Jusuf Ahmeti.

Možno sa mu v Šamoríne páčili baby?

Jusuf Abazovič sa rozhodol vycestovať z Macedónska, bývalej Juhoslávie, a zarobiť si. Pretĺkať sa svetom. Tak ako iní, čo skúšali šťastie v krajinách celého sveta. Jusuf skončil pri Brne, kde sa zamestnal a pomáhal v tamojšej zmrzlinárni. Nanešťastie však za hrozných podmienok svojho zamestnávateľa: za skysnutý guláš, klamstvá o vyplácaní domov rodičom a klamstvá rodičom o prehajdákanej výplate.

Jusuf prišiel v roku 1938 do medzivojnového Československa – ľudia si v tomto období často vyhľadávali zamestnancov zo svojich krajín. Viac im dôverovali. V Juhoslávii veľa roboty nebolo, zarobiť sa nedalo a Juhoslovania sa začali usádzať všade. Zmrzlinárov bolo už vtedy dosť, no tí skutoční postupne vymierali – ich potomkovia sa často rozhádali alebo nepokračovali v remesle svojej rodiny.

„V Brne robil pradedo u pána, ktorý mu neplatil alebo platil skazeným jedlom. Iní ľudia mu často niečo doniesli, no keďže mnoho z toho bola bravčovina, aj tak sa nenajedol. V roku 1940 si ho vyhliadol pán z Bánoviec nad Bebravou a Jusuf odišiel pracovať pre neho. Začalo sa všetko obracať k lepšiemu. Mal vtedy len 17 rokov. Tento pán ho zaučil v zmrzlinárskom remesle. Jusuf si pri ňom urobil tovarišský a výučný list.

Recept z Bánoviec nad Bebravou donekonečna vylepšoval, až sa neskôr stal tým naším. Pred rokom 1947 mu pán povedal, že je čas odísť a robiť sám na seba. Dodnes neviem, prečo sa rozhodol ostať tu – či sa mu tu páčili baby alebo čo. Aj keď plánoval zakotviť v Bratislave, v Šamoríne sa mu jednoducho zapáčilo. Ostal tu len tak, zo dňa na deň.

Jusuf Ahmeti
Jusuf Ahmeti Foto: Andrea Petrovčinová

Ľadová odťahovka z Dunaja

Jusuf si prenajal byt a začal podnikať úplne sám. Väčšina jeho úspechu sa dá pripísať jeho vytrvalosti a kamarátskej povahe. Noví kamoši-Šamorínčania s ním na vozoch chodievali vysekávať ľad z Dunaja v neďalekom Čilistove, uložiť ho do sena a priviezť ho nazad do mestečka. Ľudia ho mali radi a kamkoľvek sa pohol, o priateľov nemal núdzu. Jeho hrob dodnes každoročne svieti stovkami sviečok počas sviatku Všetkých svätých.

V Šamoríne začal zmrzlinu vyrábať doma na kolene – bez prístrojov, ktoré dnes za pár minút vykonajú všetku manuálnu prácu s oškrabávaním zmrzliny. Býval v prenajatom byte, varil doma. V meste mal jeden Žid obchodík a podľa toho, čo mal na pulte, sa vyrobili aj príchute na ten deň. Nefungovalo to ako dnes, keď môžete mať kedykoľvek hocičo. A každý deň bola zmrzlina čerstvá.

„Voľakedy neboli prísne hygienické zákony, kontroly. Nasekaný ľad sa vložil do sena a zmrzlina do antikorových nádob. Pradedo si spojazdnil bicykel s vozíkom a začal zmrzlinu rozvážať v Šamoríne i okolitých dedinách. Vyzváňal na zvončeku a ľudia ho úplne zbožňovali. Dnes sa nám zdá až neuveriteľné, ako mohol fungovať bez súčasných technológií. Bol na všetko úplne sám. Strašný frajer. Príchute boli základné – čokoláda, vanilka. A ak mali v obchode jahody, bola aj jahodová.

Jusuf Abazovič
Jusuf Abazovič Foto: Andrea Petrovčinová
„Nedovolil by som si urobiť nejaký trik, skratky, práškové zmesi, a teda väčší profit. Prečo? Asi by som sa hanbil. Sám pred sebou, dedom, pradedom, babkou, otcom. A na druhej strane, títo zákazníci by to aj veľmi rýchlo zistili.“ Jusuf Ahmeti
Foto: Andrea Petrovčinová

Neopätovaná láska a Stalinova hlava

Pre maximálne spečatenie osudu v Šamoríne sa mladý Jusuf zamiloval a oženil s Teréziou Mezejovou – čo viedlo ku krátkej potýčke medzi Jusufom a jeho staršou prenajímateľkou, ktorá o mladíka mala sama záujem. Ako pomstu si naňho vymyslela, že odstrelil hlavu na Stalinovej buste v pivnici. Hrozili mu vyhostením z krajiny. Vďaka priateľom, ktorých si však už stihol získať, sa podarilo vec riadne vyriešiť a Jusufovo meno očistiť. Dvojica sa krátko na to vzala a na zmrzlinovaní začala pracovať spolu. Vtedy to už tak raz bývalo – páry spolu nielen žili, ale väčšinou aj automaticky pracovali na rodinnom biznise.

článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…