Dobré noviny
Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

Neúnavná. Od vypuknutia prvej vlny epidémie covidu má MUDr. Etela Janeková, PhD. dvere otvorené pre všetkých svojich pacientov.
Neúnavná. Od vypuknutia prvej vlny epidémie covidu má MUDr. Etela Janeková, PhD. dvere otvorené pre všetkých svojich pacientov. — Foto: Pexels / G. Woldridge, archív MUDr. Janekovej

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani na jediný deň. Radí, ako sa ochrániť pred vírusom a na čo najčastejšie zabúdame v našich domovoch.

Je praktickou lekárkou, internistkou a klinickou farmakologičkou (expertkou na lieky) zároveň. Od vypuknutia prvej vlny covidu pracuje v tandeme so svojou sestričkou non-stop bez oddychu. Propagátorka očkovania sa s Dobrými novinami podelila o tipy, ktoré jej pomohli v tom, že napriek tisíckam pozitívnych pacientov sa im spolu so sestričkou darí držať si vírus „ďalej od tela“.

Je začiatok decembra. Ako to u vás v ambulancii v tieto dni vyzerá? 

Náročne. Denne k nám príde od 70 do 120 pacientov. Pracujeme v tíme ja a sestrička. Oficiálne ordinačné hodiny nám deň nezačínajú, ani nekončia. Pracujeme v dvoch vyšetrovniach súčasne. Vyšetrujem tak, že chodím pomedzi pacientov, ktorí sú vzájomne oddelení plachtami. Dokumentáciu stíhame až po skončení ordinačných hodín. Keď poobede zavrieme dvere za posledným pacientom, administratíve venujeme so sestričkou ďalšie tri až štyri hodiny. Počas celého dňa nám zvonia telefóny a chodia e-maily. Snažíme sa nikoho nezanedbať, každého vybaviť. Ideme však na „nadľudské výkony“. Mnohí pacienti sú vystrašení, boja sa a často sa nariadenia snažia obchádzať. Nápad obísť nejaké nariadenie znamená, že oklamú aj nás. Napriek tomu sa snažíme pracovať s vysokým nasadaním, úctou k pacientovi, úprimne.

Obdobie pandémie jej pridalo na nasadení, neubralo však na poslaní liečiť všetkých pacientov. Foto: archív MUDr. Janekovej

99% chorých sú neočkovaní pacienti 

Ste absolútnou propagátorkou očkovania. Máte aj neočkovaných pacientov?

Áno, samozrejme. Z praxe našej ambulancie môžem potvrdiť, že u nás oficiálne čísla neplatia. Pohybujú sa vo väčších extrémoch. 99% mojich pacientov, ktorí sa infikujú covidom, nie je očkovaných. Zvyšné jedno percento tvoria očkovaní s chronickými ochoreniami alebo tí, ktorí žijú v domácnosti s niekým neočkovaným, prípadne sa infikujú od svojho školopovinného dieťaťa.   

Ako reagujete na neočkovaného pacienta? Snažíte sa ho ešte presviedčať?

Keď je niekto presvedčený, že sa nedá zaočkovať, môžeme sa postaviť aj na hlavu. Nepohneme s ním. Máme pacientov, ktorí už opakovane ochoreli na covid. S nimi sa už dokážeme dohodnúť a to tak, že keď prekonajú aktuálne ochorenie, očkovať sa nechajú. Vírus dokáže poškodzovať organizmus z dlhodobého hľadiska. Pri opakovanom infikovaní môže nastať napríklad trvalé poškodenie pľúc. Týchto pacientov presvedčí často až vlastná skúsenosť. Snažíme sa tiež stále argumentovať, že lepšie ako s google je konzultovať otázky o očkovaní so svojim lekárom. Ak trpia chronickými ochoreniami a preto majú strach, len lekár im dokáže naozaj odborne poradiť. Veľká chyba sa stala v tom, že očkovanie sa spočiatku dialo v anonymných očkovacích centrách a nie u praktických lekárov. Tam nebol priestor zisťovať, či je pacient chorý, prípadne aké má chronické choroby.

„99% mojich pacientov, ktorí ochorejú na covid, nie je očkovaných," tvrdí z praxe svojej ambulancie lekárka. Foto: Pexels / E. Jenner, Kampus Production

Pravidlá, ktoré pomáhajú držať si vírus od tela 

Už takmer dva roky vyšetrujete pacientov s covidom. Denne máte aj dvadsať pozitívnych prípadov. Aké opatrenia dodržiavate, vďaka ktorým ste doteraz neochoreli vy, ani vaša sestrička?

Prvé mesiace sme sa báli, že aj z oblečenia sa môžeme nakaziť. Stále sme sa prezliekali, dezinfikovali, všetko prali. Dnes vieme, že na textile sa vírus dlho nedrží. Osvedčila sa nám precízna hygiena rúk, rozostupy, a nepredlžovanie času s pozitívnym v uzavretej miestnosti. Po každom pozitívnom pacientovi si meníme rúška, vydezinfikujeme všetky priestory, na ktorých sedel, ktorých sa chytil. Pedantne si umývame ruky po každom jednom pacientovi a pred každým požitím potravy. Prestali sme v ambulancii počas vyšetrovania jesť aj piť. U nás neuvidíte kávu na stole.

Hoci pravidlá hygieny už všetci poznáme, na čo predsa zabúdame v našich domovoch, v súkromí?

Na to, že ak máme doma domáce zvieratá, po každom pohladkaní by sme nemali zabúdať na umývanie rúk. Dôležité je tiež, aby si ich dôkladne umyli pred zapálením každej cigarety všetci fajčiari. Stačí moment dotknutia sa neumytými prstami tváre a fajčiar sa nebadane môže nakaziť.

Odborníčka nedá dopustiť na precíznu hygienu rúk. Poctivé umývanie po každom jednom pacientovi je podľa nej jedným z dôvodov, vďaka ktorým sa jej darí držať si vírus ďalej od tela. Foto: Pexels / rfstudio, M. Wormwood

Prechádzka, pol kila zeleniny a vitamín D

Ste aj odborníčka na výživové doplnky a na lieky. Ako si v sychravom a mrazivom počasí imunitu celkovo posilniť?

Kľúčový je dostatok pohybu. A čerstvý vzduch. Prechádzka za každého počasia, samozrejme adekvátne teplo oblečený, ideálne s vrstvením. Do stravy je aj v zime dôležité dopĺňať dostatok zeleniny a ovocia. Najlepšie je jesť to, ktoré sa u nás urodí. V zime napríklad uskladnené hrušky a jablká, mrkvu, zeler, petržlen. U zdravého človeka je dôležité skonzumovať v surovom stave približne pol kila zeleniny a ovocia. Vhodná je aj cvikla (odšťavená alebo nastrúhaná v podobe surového šalátu) a kyslá kapusta. Cvikla obsahuje vitamíny D a C, kyslá kapusta dostatok probiotík a vitamínu C.

Nedávno ste na slovenský trh priniesli aj vlastný prírodný výživový doplnok na imunitu. Aké doplnky výživy sa v týchto mesiacoch oplatia kupovať v lekárňach?

Na doplnku výživy, ktorý som vyvinula, som začala pracovať ešte pred epidémiou covidu. Obsahuje jedinú látku, výťažok zo sladkého drievka, ktoré mnohí poznajú z detstva, obsahoval ho napríklad pelendrek. Podľa známych farmakologických výskumov pôsobí blahodarne na imunitu, dýchaciu sústavu aj tráviaci trakt. Ak by som mala odporučiť vitamíny v podobe výživových doplnkov, k vitamínu C by som pridala vitamín D, ideálne v kombinácii s vitamínom K. Ten je možné užívať celý rok. Ľudia ho často v lete vysadia, čo skutočne nemusia. Slnečné žiarenie, ktoré najlepšie ovplyvňuje uchovávanie vitamínu D a jeho premenu v pokožke, je práve medzi dvanástou a pol druhou. Teda v čase, keď to kožní lekári neodporúčajú kvôli zvýšenému riziku rakoviny kože. Preto je potrebné užívať vitamín D celý rok.

Denne pol kila čerstvej zeleniny a ovocia a prechádzka na čerstvom vzduchu za každého počasia, aj to je podľa MUDr. Janekovej jedno zo základných pravidiel dobrého imunitného systému. Foto: Pexels / F. Ibrahimzade, P. Danilyuk

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…