Dobré noviny
Známa modrá tabletka je plná prekvapení. Mužom zlepšuje sex, no mohla by im aj predlžovať život
Dobré noviny
Dobré noviny

Známa modrá tabletka je plná prekvapení. Mužom zlepšuje sex, no mohla by im aj predlžovať život

— Foto: Unsplash

Vedci zdôrazňujú, že sa v tejto oblasti vyžaduje ďalšie skúmanie.

Poriadne prekvapenia v sebe ukrýva známa modrá tabletka, ktorá kedysi mužom zázračne prinavrátila silu v posteli. Podľa nedávnej štúdie by mohla v sebe ukrývať ďalší úžasný benefit.  Ako uvádza portál Science Alert, mužov by mohla ochraňovať pred predčasnou smrťou.

Záznamy tisícok mužov

Podľa výskumu publikovaného v časopise The Journal of Sexual Medicine vedci skúmali 14 rokov staré lekárske záznamy viac ako 23 000 mužov z Ameriky, ktorým lekári predpísali inhibítor fosfodiesterázy typu 5 (PDE5i), teda napríklad Viagru. Svoje zistenia následne porovnali s údajmi v záznamoch 48 000 mužov, ktorí podobný predpis nikdy nedostali.

Ako sa ukázalo, muži, ktorí PDE5i užívali, mali až o 39 percent menšiu pravdepodobnosť úmrtia na kardiovaskulárne ochorenie ako tí, ktorí nemali v záznamoch žiaden záznam o užívaní modrej tabletky. Mali tiež o 25 percent menšiu pravdepodobnosť úmrtia z akejkoľvek príčiny a o 13 percent menšiu pravdepodobnosť srdcovej príhody, ako je srdcový infarkt alebo mŕtvica.

Čo je skutočnou príčinou

Výsledky sa však dajú interpretovať rôzne a vyžadujú si ďalší výskum. Muži, ktorým je liek predpísaný, môžu byť totiž spočiatku zdravší. Významnou vecou môže byť aj liečenie erektilnej dysfunkcie. Keď sa muži s Viagrou opäť naplno pustili do sexovania, pomohlo to aj ich srdcu. Napriek tomu sú pozitívne účinky na zdravie srdca u bežnej mužskej populácie známe už niekoľko rokov.

Kardiológ Deepak Bhatt na záver prezradil, že mu príde štúdia zaujímavá, ale vyžadovalo by si to ďalšie skúmanie„Bola by potrebná klinická štúdia, v ktorej by sa mnohým pacientom s kardiovaskulárnym ochorením náhodne podali buď Viagru alebo placebo. Vedeli by sme, či má liek skutočné kardiovaskulárne výhody,“ doplnil s tým, že sa modré tabletky v roku 2005 osvedčili aj ako účinná liečba pľúcnej arteriálnej hypertenzie a bola schválené FDA pod názvom značkou Revatio.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…