Prelom v liečbe Alzheimerovej choroby. Prvý liek v histórii dokáže bojovať proti strate pamäti u pacientov
Odborníci hovoria o historickom objave.

Nové liečivo proti Alzheimerovej chorobe s názvom Lecanemab môže u pacientov spomaliť úbytok kognitívnych schopností. Vyplýva to z výsledkov štúdie zverejnených v stredu. Podľa vedcov predstavuje liek dôležitý prielom v liečbe choroby po dlhom období neúspešných pokusov. Upozorňujú však aj na možné vedľajšie účinky prelomového lieku.
Svedkami začiatku liečby
„Ide o prvý liek, ktorý poskytuje skutočnú možnosť liečby pre ľudí s Alzheimerovou chorobou,“ vysvetlil Bart De Strooper, riaditeľ britského Inštitútu pre výskum demencie. Pri Alzheimerovej chorobe sa v mozgu postupne abnormálne hromadia dve kľúčové bielkoviny, beta-amyloid a tau-proteín, čo spôsobuje odumieranie mozgových buniek a zmenšovanie mozgu. To vedie k strate pamäti a rastúcej neschopnosti vykonávať každodenné úlohy.
Liek Lecanemab viaže na seba práve amyloid, jednu z kľúčových bielkovín, ktorá vytvára povlak v okolí mozgových neurónov a ktorá spôsobuje úbytok mozgovej hmoty. Už predbežné údaje v septembri potvrdili, že liek Lecanemab v období 18 mesiacov spomaľoval úbytok kognitívnych schopností o 27 percent. Úplné výsledky štúdie zverejnené v stredu vo vedeckom časopise The New England Journal of Medicine (NEJM) tieto zistenia potvrdili.
Profesor John Hardy, ktorý pred 30 rokmi pomohol obrátiť pozornosť výskumu práve na schopnosti beta-amyloidu, v súvislosti so zverejnenými výsledkami vyhlásil, že ide o „historický objav.“ Nikdy predtým podľa neho k podobne priaznivým výsledkom vo výskumu nedošlo. „Sme svedkami začiatku liečby Alzheimerovej choroby,“ povedal Hardy.
Nadšenie aj obava z vedľajších účinkov
Článok pokračuje na ďalšej strane: