Dobré noviny
Sociológ Bahna: Hlavnou príčinou odchodov zo Slovenska nie je korupcia, študenti odchádzajú najmä do štyroch krajín
Marián Balázs
Marián Balázs

Sociológ Bahna: Hlavnou príčinou odchodov zo Slovenska nie je korupcia, študenti odchádzajú najmä do štyroch krajín

Práca, nefunkčné štátne inštitúcie, korupcia a klientelizmus. Toto sú najčastejšie dôvody, pre ktoré mladí ľudia uvažujú o odchode do zahraničia.

Bratislava - Podľa najnovších prieskumov približne polovica mladých vzdelaných ľudí uvažuje, že odíde zo Slovenska. O úniku mozgov sa v našej relácii Križovatky rozprával Marián Balázs so sociológom Miloslavom Bahnom.

V rozhovore s Miloslavom Bahnom sa dozviete:

- koľko ľudí chce odísť zo Slovenska
- či sa ich počty zvyšujú, alebo či už máme vrchol migrácie za sebou
- aké sú ich dôvody a ospravedlnenia odchodu do cudziny
- kam dnes mladí najčastejšie odchádzajú
- ako ovplyvnila migráciu pandémia
- študentov ktorých odborov to ťahá do zahraničia najviac a prečo

Obdobie najväčších odchodov máme za sebou

"Obdobie najväčších odchodov zo Slovenska za prácou či lepším životom máme už za sebou," upokojuje Bahna. Vieme, že v zahraničí žije asi 300-tisíc ľudí so slovenským občianstvom, zhruba vieme aj to, v ktorých krajinách. "Dynamika odchodov sa v posledných rokoch spomalila," dodal Bahna. 

Aké sú najčastejšie dôvody odchodov? Podľa sociológa je dlhodobo hlavnou príčinou ekonomické situácia. Ľudia skrátka odchádzajú do krajín s lepšou životnou úrovňou ako je v ich domovskej krajine. "Keď sa ľudí spýtate, prečo migrujú, tak oni často uvádzajú mnohé dôvody. Veľmi často to korešponduje s atmosférou v spoločnosti. Keď sa ľudí pýtame, prečo odchádzajú a oni si to nejakým spôsobom racionalizujú, tak uvádzajú dôvody ako korupcia a klientelizmus. Ja som však trochu skeptický, či to nie je spätná, dodatočná racionalizácia a či by k tej migrácii reálne došlo, keby u nás boli trojnásobné platy ako sú na západe," uviedol sociológ.

Boom migrácie nastal so vstupom Slovenska do Európskej únie, Slováci mali predtým v praxi možnosť ísť žiť a pracovať len do Česka. Posledné obmedzenia padli v roku 2011, keď sa aj v krajinách ako Nemecko dalo zamestnať bez pracovného povolenia.

Štyri najobľúbenejšie krajiny

Kam dnes mladí najčastejšie odchádzajú? Podľa Bahnu ide najmä o štyri krajiny. Tradične ide o Česko, ku ktorému pribudla Veľká Británia, Rakúsko a Nemecko. Situáciu však momentálne mení brexit. Vieme povedať, že vyše 200-tisíc našich ľudí po roku 2004 aspoň mesiac pracovalo na Ostrovoch. Väčšia časť ich už odišla, minulý rok zostávalo v Británii asi 80-tisíc ľudí.

Odchody do zahraničia ovplyvnila aj pandémia. Výrazne sa to dá pozorovať napríklad v Rakúsku, odkiaľ sa načas vrátilo približne 10-tisíc z 38-tisíc ľudí, ktorí tam pracovali. Dôvodom bolo zatvorenie hraníc. Efekt však bol len dočasný, veľká časť ľudí sa k našim západným susedom vrátila.

Študenti niektorých odborov podľa prieskumov uvažujú o odchode do zahraničia častejšie, ako iní. Ide najmä o študentov humanitných vied a umenia. Bahna vidí dve vysvetlenia - študenti iných odborov už môžu byť za hranicami, ako príklad uviedol slovenských informatikov v Brne. Druhým dôvodom môže byť lepšia jazyková vybavenosť humanitných študentov, ktorí sa v zahraničí dohovoria.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…