Dobré noviny
Virológ Klempa: S covidom sa musíme naučiť žiť. Kľúčový bude september, keď začneme otvárať školy
Marián Balázs
Marián Balázs

Virológ Klempa: S covidom sa musíme naučiť žiť. Kľúčový bude september, keď začneme otvárať školy

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bol virológ Boris Klempa.

BRATISLAVA 16. júla - Slovensko sa pripravuje na príchod tretej vlny koronavírusu. Tentokrát bude dominantným variantom delta, ktorá je omnoho infekčnejšia ako tie, s ktorými sme sa doposiaľ u nás stretli. Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom preto bol virológ Boris Klempa, ktorý porozprával, čo nás zrejme čaká, čo ho mrzí na súčasnej situácii a o výhodách očkovania.

Podľa Kempu sa zdá sa, že tento variant je natoľko infekčnejší, že tie tradičné protiepidemiologické opatrenia budú fungovať čoraz menej. „Jediné, čo môžeme robiť s týmto variantom, je očkovanie. Zdá sa, že veľa iných opatrení, ako je pravidelné testovanie, karanténa, izolácia, nebudú dostatočné pri delta variante," povedal pre Dobré noviny.

S vírusom sa musíme naučiť žiť

Koronavírusu sa vraj tak skoro nezbavíme a preto sa s ním musíme naučiť žiť. „V tejto chvíli si neviem predstaviť, čo by sa muselo stať, aby sme dokázali ten vírus ako keby komplet vyhladiť z povrchu zemského alebo úplne zamedzili šíreniu. Zrejme by sme museli mať jedine dokonalú a na 100% fungujúcu vakcínu, ktorá by prinášala sterilizujúcu imunitu. Čiže ten človek by mohol byť znovu infikovaný s nulovou šancou," myslí si vedec.

Klempa dúfa, že vďaka zaočkovanosti to bude z hľadiska zaťaženia zdravotníckeho systému postupne stále menší a menší problém. Upozorňuje však, že zrejme zostane základná miera protiepidemických opatrení - ako napríklad rúška v zdravotníckych zariadeniach. „Mimo iného vidím, že chrípka vlastne takmer vymizla práve vďaka všetkým týmto opatreniam proti covidu," dodáva.

Taktiež sa podľa virológa budeme musieť naučiť rýchlo reagovať, ak príde k nejakým novým ohniskám: „Dá sa vlastne predpokladať, že v určitom momente, každý jeden človek bude buď zaočkovaný alebo sa s vírusom stretol."

Kľúčový bude september

Čo sa týka súčasnej situácie, tá sa javí veľmi dobre, ale treba byť na pozore. Ako ukazujú skúsenosti rôznych európskych krajín, ktoré príchod delta variantu práve teraz zažívajú, nič dobré nás nečaká. „Ten september bude asi kľúčový. Panujú obrovské obavy práve z otvárania škôl, pretože skúsenosť z ostatných krajín ukazuje, že potom do veľkej miery prichádza k šíreniu medzi deťmi, ktoré, samozrejme, s oveľa nižšou pravdepodobnosťou trpia ťažkým covidom," tvrdí virológ.

Na snímke Vedcom roka 2020 v kategórii inovátor roka sa stal Boris Klempa.
Na snímke Vedcom roka 2020 v kategórii inovátor roka sa stal Boris Klempa. Foto: TASR/Martin Baumann

Reálne vraj hrozí situácia, že s tým delta variantom príde do kontaktu každý. A buď bude zaočkovaný, alebo si prejde ochorením. „Samozrejme, znova s tou kompletnou škálou. Netvrdím, že všetci budú mať smrteľné priebehy. Určite budú aj tí s veľmi miernymi príznakmi a podobne, hoci sa zdá, že delta variant je aj agresívnejší v zmysle, že je dvakrát vyššia šanca hospitalizácie, takže naozaj nás nečaká nič dobré," vysvetľuje Klempa, čo nás čaká.

Najlepšie je nechať sa zaočkovať

To najlepšie, čo môžeme spraviť, je dať sa zaočkovať, aby sme čo najviac minimalizovali šancu, že skončíme s ťažkým priebehom, odporúča odborník. Nielenže tým chránime svoje zdravie, ale ani systém tak nebude zaťažený a môže normálne fungovať. „To, o čo sa štát snaží alebo o čo by sa mali všetci snažiť. je uchrániť zdravotnícky systém, aby nekolaboval, aby sme tu znova nemuseli mať lockdowny, aby sme nemuseli zatvárať školy. Tomuto sa snažíme zabrániť predovšetkým tým očkovaním," nalieha.

Naozaj to podľa neho nie je o tom, že celý svet sa točí okolo covidu. Ide o to, aby systém fungoval pre všetky ostatné choroby, aby deti chodili do školy a podobne, hovorí. „Takže odporúčam predovšetkým sa zaočkovať a potom tie ďalšie možnosti, ako sa chrániť pred infekciou, To je to, bohužiaľ, čo počúvame rok a pol. Strániť sa masových akcií, hlavne takých, kde je veľa ľudí v interiéri a, samozrejme, ten zdravý životný štýl - ten nikto nespochybňuje, že je dôležitý, ale ten samotný nás tiež neochráni. Takže, bohužiaľ, môžeme to len stále opakovať, že to najlepšie, čo v tejto chvíli každý z nás môže urobiť a svojou trochou prispieť k tomu, aby sme tu nemali lockdowny, zatvorené školy a kolabujúci zdravotnícky systém, je dať sa zaočkovať."

Viac sa dozviete v priloženom videorozhovore.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…