Dobré noviny
Historické víťazstvo pre zvieratá! Klietkový chov v Európskej únii skončí
Simona Gálová
Simona Gálová

Historické víťazstvo pre zvieratá! Klietkový chov v Európskej únii skončí

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. — Foto: Pexels/Achim Bongard, ArtHouse Studio

Viac ako 300 miliónov zvierat ročne nebude musieť trpieť v klietkach.

BRUSEL 1. júla - Európska komisia v stredu ráno oznámila, že vypočuje hlasy viac ako 1,4 milióna Európanov a Európaniek volajúcich po Konci doby klietkovej. Cieľom iniciatívy je zakázať klietkový chov sliepok, králikov, teliat, husí, kačíc, prasníc aj prepelíc.

Komisia podporila všetky kľúčové podmienky žiadosti vrátane požiadavky na finančnú podporu na prestavbu chovov na voľnovýbehové. Finančná podpora pôjde aj na reguláciu dovozu produktov z klietkové chovu do Európskej únie. To znamená, že v regáloch našich obchodov by sme v budúcnosti nemali nájsť výrobky z klietkového chovu, ktoré pochádzajú z iných krajín.

Životný priestor o veľkosti papiera

Komisia rozhodla, že spustí legislatívny proces, ktorý povedie k celkovému zákazu klietkovému chovu. Stať by sa tak malo v roku 2027. „Je to historický a prevratný krok Európskej komisie, ktorá sa rozhodla chrániť zvieratá v chovoch v Európskej únii a ukončí konečne barbarské držanie zvierat v klietkach. Žiadne zviera by totiž nemalo žiť v malej stiesnenej klietke. Je to zároveň jasným signálom, že v Európskej únii kruté klietky nemajú svoje miesto,” povedal pre Európske noviny Martin Smrek, člen organizácie na ochranu zvierat Humánny pokrok.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Humánny pokrok (@humannypokrok)

Zákaz klietkového chovu doteraz presadili v Česku, Rakúsku, Nemecku či Luxembursku. Na Slovensku momentálne ešte len prebieha petícia. „Klietkový chov je pre sliepky tou najhoršou možnosťou. Sliepky sú v ňom natlačené v malých špinavých klietkach, v ktorých nemôžu robiť nič čo je pre nich prirodzené a dôležité. Jedna sliepka tam má životný priestor iba o veľkosti rozmerov hárku papiera A4. Na Slovensku strávi celý svoj život v takýchto podmienkach takmer 2,5 milióna sliepok. To znamená, že na každých dvoch ľudí na Slovensku pripadá jedna sliepka uväznená v klietke,” píšu o petícii jej zakladatelia. Vďaka zákazu Európskej komisie nebude musieť viac ako 300 miliónov zvierat ročne stráviť a trpieť celý svoj život v klietke.

Iné možnosti

Pri chove sliepok existujú aj iné možnosti ako klietky. Sú nimi takzvané alternatívne chovy, medzi ktoré sa radí podstieľkový chov, ktorý u nás tvorí väčšinu bezklietkových systémov, a voľnovýbehový či bio chov, ktoré na Slovensku takmer úplne chýbajú a tvoria spoločne len niečo cez jedno percento ročnej produkcie vajec.

Alternatívne chovy vytvárajú sliepkam podmienky na napĺňanie ich prirodzených potrieb a dávajú im násobne viac životného priestoru ako klietky. V bio chovoch je to dokonca až desať metrov štvorcových voľného výbehu na sliepku. To najhlavnejšie je však to, že sliepky nie sú neustále uväznené medzi mrežami klietok,“ dávajú iniciátori petície na záver.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…