Posledný Zvolen zdolal lídra z Košíc, Nitra vyhrala v Skalici

Brankár Banskej Bystrice Kalemba vychytal v Trenčíne čisté konto.

Tréner Zvolena Július Šupler Foto: TASR/Dušan Hein

Zvolen 1. november (TASR ) - Košičania si po góle, ktorý strelil Jenčík v 8. min nekompromisne po nahrávke od Spilara, asi mysleli, že sa im nemôže nič vážne prihodiť a bez problémov naplnia rolu vysokého favoria. Súboj posledného s prvým sa však na hru mačky s myšou vôbec nepodobal. Hostia si ešte vypracovali v prvej tretine šance v podaní Jenčíka v 11. min a Martina Chovana o dve minúty neskôr, no odvtedy, čo domáci vyrovnali, tak úplne z rytmu vypadli. V 15. min po skrumáži i šanci Juraška dotlačil P. Zuzin puk do bránky a obraz zápasu sa úplne zmenil.

Dve presilovky Zvolenčanov za sebou sa preklopili aj do druhej tretiny, v 20. min Škvaridlo zoči voči Hylákovi neuspel a keď v 22. min v presilovke po spolupráci s Brabencom netrafil presne Puliš, to už mali Košičania takpovediac 'nahnané'. Na vývoji zápasu sa podpísala aj presilovka hostí o dvoch hráčov trvajúca 107 sekúnd, Šimka neprestrelili, Spilar netrafil prázdnu bránku, len bočnú sieť a hostia si mohli spytovať svedomie. V 27. min hneď ako z trestnej lavice naskočil na ľad, Obšut sám korčuľoval na Hyláka, v 29. min dokonca Baláž vsietil, no gól neplatil pre predchádzajúci ofsajd.

Domáci oduševnene bojovali a potlesk si zaslúžil aj prekrásny bodyček Hraška na Jenčíka v 35. min. Elán im vydržal aj v tretej tretine, v 42. min M. Jurík trafil žŕdku a v 44. min sa majster konečne dočkal. V presilovke prestrelil Hyláka obranca Juraško a vyvolal obrovskú radosť. Trápenie Košičanov trvalo aj naďalej, v 50. min im videozáznam znemožnil vyrovnať, Spilar gól dosiahol rukou a ďalšia ich presilovka vyšla nazmar. Košičanom sa za ich bezkrvný výkon patrilo prehrať a gól P. Zuzina v 54. min, ktorý sólom prešiel od vlastného obranného pásma a strelil tretí gól domácich, len spravodlivo vyjadril dianie na ľade a rozdielne túžby po víťazstve.

HKM Zvolen - HC Košice 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Góly: 15. a 54. P. Zuzin, 44. Juraško - 8. Jenčík. Rozhodcovia J. Konc - Kacej, Snášel, vylúčení 4:4, presilovky 1:0, v oslabení 0:0, zmeny: 21. bez Podkonického (Zvolen), 1719 divákov.

Hlasy po zápase:

Július Šupler, tréner Zvolena: "Vážim si prístup chalanov, morálka a túžba po víťazstve sa ukázala. Síce sme ako prví inkasovali, zranil sa nám navyše Podkonický, odstúpil aj Pokovič, máme problémy so zranenými, so štyrmi až piatimi, no tri body sme si zaslúžili. Verím, že v nedeľu opäť ukážeme maximum a že zopakujeme dobrý výkon. Vážim si tréningovú pracovitosť hráčov, treba si nakloniť športové šťastie. Ľahkosť a nadšenie prídu vtedy, keď začneme víťaziť, zoceľuje sa tým charakter, kolektívne väzby. Je to pre mužstvo aj skúška, nech sa každý prejaví vtedy, keď sa nedarí. Mužstvo odmieta byť v tabuľke tam, kde padlo, no zatiaľ je predčasné hovoriť o tom, či nastali lepšie časy. Musíme doplniť káder, nemáme centrov, nevytvorila sa rovnocenná konkurencia."

Anton Tomko, kouč Košíc: "Diváci videli rýchly dynamický hokej. My sme lepšie vkročili do zápasu, škoda, že po góle sme nestrelili ďalší. V druhej tretine sa hra vyrovnala, nevyužili sme ponúknutú šancu v presilovke o dvoch hráčov a prišiel trest. Zvolen zužitkoval presilovku, počas našej snahy vyrovnať sme inkasovali ďalší gól a víťazstvo si súper posilnil. Zvolenčania bojovali do konca, my sa boríme so zraneniami a netrpezlivo čakáme na prestávku."

Peter Zuzin, autor dvoch gólov Zvolena: "Konečne mi to tam padlo, prvý gól bol šťastný, od chrániča do bránky, druhý bol po strele spoza hráča. Sebavedomie i psychika išla hore, dúfam, že mi to tam začne padať. Víťazstvo je pre nás veľmi po tých prehrách dôležité, určite nás nabudí a víťazne sa naštartujeme. V nedeľu hráme s Nitrou, bude sa nám lepšie hrať, viac sa uvoľníme. Aj súper si však určite na nás dá poriadne pozor. Boli to moje úvodné góly v sezóne, asi som sa vystrieľal minulý rok. Raz to muselo prísť, a prišlo v správnom čase. Dosť som mal negatívne myšlienky, na tréningoch som sa však venoval neustále streľbe a smolu som prelomil."

xxx

MsHK DOXXbet Žilina - HK Poprad 2:5

Popradskí fanúšikovia Foto: TASR/Oliver Ondráš

Obe mužstvá vstúpili do zápasu mimoriadne aktívne. Najskôr sa Laco stihol presunúť pri zakončení Paločka a puk betónom vyraziť, na opačnej strane Čavrk opečiatkoval brvno Sidorovej brány. Aj v ďalšom priebehu sa hral rýchly hokej, tímy korčuľovali hore-dole a diváci videli viacero dobrých príležitostí. V 7. minúte sa predral Kalla až pred Sidora, ale tiesnený nedokázal puk pretlačiť za jeho chrbát. Z protiútoku sa zaskvel Takáč, ktorý si v samostatnom úniku položil Laca a elegantne zasunul puk do siete. Poprad viedol, Žilina sa dostala do menšieho útlmu a výraznejší tlak si už v prvej tretine nedokázala vypracovať.

V prostrednej časti pokračoval takmer identický hokej ako v prvom dejstve. Oba celky dreli, bojovali o každý kúsok ľadu, len šancí bolo podstatne menej. Hneď prvú väčšiu domáci využili a vyrovnali. V 26. minúte sa predral až pred Sidora Tomas a zaznamenal svoj desiaty gól v siedmom dueli v žltozelenom drese. Vzruch mohla priniesť ešte početná výhoda Žiliny po vylúčení Paločka, ale počas dvoch minút sa Nelibovi zverenci prakticky vôbec nedostali do útočného pásma.

V tretej tretine videli diváci naďalej otvorený hokej. Hneď na začiatku naklonili misky váh na svoju stranu Popradčania, keď v presilovke na dvakrát pretlačil puk do siete Lapšanský. Žilinčania veľmi rýchlo odpovedali, keď rovnako v početnej výhode sa nastrelený puk odrazil šťastne k Bucovi a ten nemal problém usmerniť ho do odkrytej brány. Za nerozhodného stavu bolo všetko otvorené, lenže v záverečnej desaťminútovke prišli slabšie chvíle Mareka Laca. Žilinský gólman najskôr nechytil strelu Lapšanského, na ktorú mal veľmi dobrý výhľad, aby o ďalších 87 sekúnd skončil za jeho chrbtom aj Sýkorov pokus takmer z rohu klziska. Aby toho nebolo málo, v 57. minúte pridal Tomáš Sýkora svoj druhý gól a uzavrel výsledok na konečných 2:5 pre hostí.

MsHK DOXXbet Žilina - HK Poprad 2:5 (0:1, 1:0, 1:4)

Góly: 26. Tomas, 46. Buc - 44., 52. Lapšanský, 53., 57. T. Sýkora, 9. Takáč. Rozhodovali: Lokšík - Korba, Smrek, vylúčení: 6:2, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 1462 divákov

Jan Neliba, tréner Žiliny: "Zlomový moment v celom zápase bol gól na 3:2. Mali sme ho streliť my, ale Jakub Linet netrafil prázdnu bránu. Potom sme inkasovali lacný gól a to nás zlomilo. Prestali sme hrať, chýbala nám bojovnosť. Súperovi môžem len pogratulovať."

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Veľmi si cením víťazstvo v Žiline, pretože sa nerodilo ľahko. Bol to vyrovnaný zápas. Ako sme viedli my, mohla aj Žilina. Za stavu 2:2 totiž mala veľkú šancu, ale neuspela. V závere sme stiahli hru na tri útoky a po góle na 3:2 sme už dominovali."

XXX

HK 36 Skalica - HK Nitra 2:7 (1:0, 1:3, 0:4)

Hokejisti Nitry, archívna snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič

Už v 1. minúte prísny verdikt rozhodcu Stana poslal na trestnú lavicu domáceho Vyrúbalíka. Strela M. Nováka od modrej čiary len tesne minula Romančíkovu bránku. To však bolo zo strany hostí všetko, domáci sa ubránili. Od úvodných minút sa hral hokej vo svižnom tempe zásluhou oboch útočne naladených tímov. V 11. minúte bol vylúčený Ručkay, no o pár sekúnd aj domáci Lažo a hralo sa 4:4. V 12. minúte Stümpelovu strelu zastavila len konštrukcia domácej bránky. V 15. minúte sa ocitlo šesť Nitranov na ľade, domáci dostali možnosť presilovej hry, ktorú však nevyužili. Až v poslednej minúte sa diváci dočkali gólu, keď sa Lažovi podarilo doklepnúť puk na 1:0 pre domácich.

Druhú tretinu začali domáci presilovou hrou po vylúčení Mila. Skórovať mohol Kozák, no zblízka neprestrelil. Potom išiel na trestnú lavicu domáci Mikéska, hosťujúcej obrane však unikol Kutálek a z uhla zavesil na 2:0. Skóre sa menilo až po skončení početnej výhody Kmečom. Domáca obrana vtedy váhala s vyhodením puku z vlastnej tretiny. Zápas mal stále vysoké tempo, musel sa páčiť aj Žigmundovi Pálffymu, ktorý sa objavil v hľadisku. V 29. minúte bol vylúčený domáci Obdržálek a hostia vyrovnali, keď sa po chybe obrany ocitol Tománek sám pred Romančíkom a nezaváhal. Potom zabrali domáci, no ani Stiel a ani Lažo sa gólovo nepresadili. Hostia pôsobili kompaktnejším dojmom, domáci sa im snažili vyrovnať dobrým korčuľovaním a bojovnosťou. V 37. minúte sa puk odrazil iba od masky Kristana, hostia mali šťastie, že domáci neskórovali. Vzápätí sa však naplnilo nedáš-dostaneš, keď Kropáčovu hrúbku potrestal Lukáš Novák.

Hostia predviedli v úvode tretej časti hry bleskovú kombináciu, keď ich strelec Tománek bekhendom zvýšil na 2:4. V tej istej minúte bolo už 2:5, strelcom bol Chrenko. Romančíka po tomto góle vystriedal Lipovský. Nedôraznosť domácej obrany trestal v 43. minúte Piačka, keď zblízka prekonal Lipovského. Ak boli prvé dve tretiny herne vyrovnané, v tretej na skalickom ľade Nitra už dominovala. V 48. minúte vyloženú šancu hostí spálil Kováčik, keď zblízka netrafil odkrytú časť Lipovského bránky. V 50. minúte bol vylúčený domáci Stieler, presilovku hostia využili Chrenkom. V 54. minúte bol vylúčený Lažo, hostia však skóre nezvýšili. Rovnako pochodili domáci, keď vylúčenie Pupáka v 58. minte na skorigovanie nelichotivého výsledku nevyužili. Za výbornú tretiu tretinu si Nitrania odvážajú zo skalického ľadu tri body.

Góly: 10. Lažo, 23. Kutálek - 29., 41. Tománek, 41., 52. Chrenko, 25. Kmeč, 39. L. Novák, 43. Piačka. Rozhodovali: Bundil, Stano - J. Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 5:4, presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0, striedanie: 41. Lipovský za Romančíka (Skalica), 1621 divákov

Štefan Mega, asistent trénera Skalice: "Prvá tretina z našej strany zniesla extraligové kritériá. Chlapci korčuľovali, chodili do súbojov a podarilo sa nám vytvoriť si jednogólový náskok. V druhej tretine nastala podľa môjho pohľadu zlomová situácia pri presilovke, kedy sme dostali gól na 2:2, vtedy naši traja hráči zbytočne vyleteli za bránku a nechali úplne voľného hráča súpera pred našou bránkou. Podobná situácia sa zopakovala aj pri treťom góle. Nitra sa potom dostala na koňa a po celý zvyšok zápasu bola jasne lepšia v každej hernej situácii a ukázala nám ako hrajú mužstvá na špičke extraligovej tabuľky. Náš výkon bola jedna veľká hanba, čo sme tu doma predviedli a chcel by som poďakovať divákom, ktorí zostali do konca zápasu a fanklubu za povzbudzovanie. Veríme, že v budúcnosti sa takého zápasy z našej strany opakovať nebudú."

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "My sme prišli do Skalice bodovať a získali sme tri body, takže sme spokjoní, aj keď zápas sa pre nás nezačal priaznivo. Hlavne v prvej tretine sme pozahadzovali viacero šancí, domáci zvýšili vedenie. Aj v druhej tretine, kedy sme urobili chybu, no dali sme kontaktný gól a podarilo sa nám to otočiť. Počítali sme s tým, že Skalica bude mať o zápas viac, takže sme mohli mať viac sil, čo sa aj naplnilo v poslednej tretine."

XXX

Dukla Trenčín - HC'05 Banská Bystrica 0:5 (0:0, 0:2, 0:3)

Zrážka Trenčanov Jána Lašáka (vľavo) a Richarda Lintnera (vpravo) s Banskobystričanom Lukášom Handlovským v zápase 18. kola hokejovej Tipsport extraligy HK Dukla Trenčín - HC 05 Banská Bystrica, 1. novembra 2013 v Trenčíne. Foto: TASR/ Radovan Stoklasa

Aktívnejší vstup do zápasu mali hostia. Tí potvrdili dobrú formu po hernej stránke, no gólovo sa nepresadili. Najväčšiu príležitosť spálil vo 4. minúte Matúš Chovan, keď nedokázal puk prepasírovať za brankára Lašáka. Na domácej strane predviedol niekoľko vydarených akcií Lintner, najmä jeho delovka zo záveru tretiny volala po góle.

V 22. minúte chybovali Trenčania v strednom pásme. Lunter ani na dvakrát Lašáka neprekonal. To sa mu podarilo o štyri minúty, keď do siete dorazil Lamperovu strelu. Banská Bystrica pridala ďalší gól v 28. minúte. Melandov nájazd síce skončil mimo, ale jeho spätnú prihrávku spoza bránky pretavil do gólu Kadura. Následne Trenčania ožili a vytvorili si gólové príležitosti. Najmä Baginov pokus z medzikružia volal po góle, no jeho prudký projektil trafil iba žŕdku.

V poslednej tretine pridali hostia tri góly. Najskôr v 46. minúte využil zmätky v obrane Trenčína White. O šesť minút ten istý hráč nahodil puk pred brankára Lašáka a ten skončil v bránke. Minútu pred koncom kozmeticky upravil skóre zápasu Heizer, keď zúžitkoval prihrávku, ktorá putovala cez bránkovisko.

Góly: 26. Lunter, 28. Kadura, 46., 52. White, 59. Heizer. Rozhodovali: Kubuš - Holienka, Valach, vylúčení: 1:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1380 divákov

Hlasy trénerov:

Roman Chatrnúch, asistent trénera Dukly: "Diváci videli kvalitný zápas, o ktorý sa pričinili oba koletívy rovnakým dielom. My sme si vytvorili dostatok šancí, no nedokázali sme ich využiť. Súperovi gratulujeme k víťazstvu."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Hráči podali zodpovedný a kompaktný výkon. V zápase sme boli lepším tímom. Veľmi ma teší, že sme pre gólmana Kalembu vybojovali prvé čisté konto v slovenskej extralige."