Politológ: Zmena prezidenta USA je dobrá pre Slovensko. Trump a jeho konšpirácie by mali byť varovaním pre svet
Marián Balázs
Marián Balázs

Politológ: Zmena prezidenta USA je dobrá pre Slovensko. Trump a jeho konšpirácie by mali byť varovaním pre svet

O súčasnej situácii v Spojených štátoch prišiel porozprávať politológ a profesor Jozef Bátora.

Bátora si myslí, že Spojené štáty sa odklonia od trendu izolovania sa a budú sa vracať k svojej dôležitej úlohe. Biden na to bude chcieť využiť dva „symboly“ – zmierenie a znovunadobudnutie dôvery ako svetovej mocnosti.

Politológ zároveň uznáva, že Trump síce odchádza, ale dôvody, pre ktor ho toľko Američanov volilo ešte aj v týchto voľbách, pretrvávajú. „Nesúvisia len s manipuláciami, dezinformáciami a konšpiračnými teóriami, ale má to tiež určitý pôvod, z ktorého to vychádza. Často to vychádza povedzme zo sklamania z rozpadu ekonomických podmienok, v ktorých ľudia žijú,“ hovorí.

Mnohé štáty na stredozápade USA napríklad stratili veľké časti priemyslu z dôvodu veľkej miery globalizácie a odchodu priemyselnej výroby do iných častí sveta. Ak sa tam zavrie fabrika a niekto stratí prácu, tak si v okolí, ako je to napríklad v európskych krajinách, novú často nájsť nevie. „Tam teda dochádza k obrovskému sklamaniu a pokiaľ ľudia strácajú sociálne istoty, často sú náchylnejší veriť rôznym konšpiračným teóriám a podobne,“ približuje reálie niektorých častí Spojených štátov.

Varovanie aj pre iných

O tom, ako Trumpovi priaznivci vnikli do Kapitolu, hovorí ako o zvláštnej skúsenosti: „Je to symbol americkej demokracie, ktorý je v podstate jedným zo spájajúcich symbolov a ktorý si v americkej spoločnosti tradične užíva obrovský rešpekt. Aj preto to bola pre mnohých Američanov šokujúca udalosť, pravdepodobne aj pre väčšinu voličov Trumpa.“ K dvom kľúčovým inštitúciám, vďaka ktorým sa situáciu podarilo udržať pod kontrolou, vraj patrí nestrannosť úradníkov, ktorí sa nedali ovplyvniť ani Trumpom a jeho telefonátmi, a tzv. „realizmus poznania“ – idea, že na základe faktov je možné dopracovať sa k pravde.

Na snímke pohľad na Biely dom pred inauguráciou novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena a novozvolenej americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej.
Na snímke pohľad na Biely dom pred inauguráciou novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena a novozvolenej americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej. Foto: TASR/AP

Je to varovanie aj pre ďalších politikov. „Či už sú to prezidenti alebo premiéri, alebo ktorýkoľvek iní verejní predstavitelia štátu, majú zodpovednosť za svoje vyjadrenia,“ tvrdí Bátora a dodáva, že Trump bol systematickým šíriteľom konšpirácií. „Je dôležité, aby krajina mala v takýchto situáciách silné demokratické inštitúcie a normy demokratického vládnutia, ktoré sú kolektívne zdieľané v danej spoločnosti,“ upresňuje

Jediná veľmoc, ktorá nás nezradila

Ako vysvetľuje, táto zmena sa pozitívne dotkne aj Slovenska, ktoré je relatívne malou a vysoko otvorenou ekonomikou profitujúcou z usporiadaného sveta. Pokiaľ máme USA, ktoré budú podporovať fungovanie rôznych medzinárodných organizácií, režimov a dohôd, tak je to len dobre pre Slovensko,“ hovorí odborník a dodáva, že v tom prípade vraj ide o svet, v ktorom si veľkí nemôžu robiť, čo chcú.

Bátora sa teší najmä na pozitívnu energiu, ktorú Biden spoločne s úradom a viceprezidentkou Harrisovou prinesú. Dopĺňa, že vzťah Ameriky k svetu vždy bol pozitívny a nejakým spôsobom sme z neho profitovali aj na Slovensku.

„Neviem, či si to mnohí u nás uvedomujú, ale Amerika je v podstate jediná veľmoc vo svetovej politike, ktorá nám nikdy neublížila,“ pripomína a dodáva, že nikdy z jej strany nedošlo vo vzťahu k nám k zrade či invázii: „Amerika to nikdy neurobila a vždy k nám bola v podstate tak nejak priateľsky nastavená. Teraz sa nám vracia tá priateľská tvár Ameriky.“

Viac sa môžete dozvedieť v priloženom videorozhovore.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.