Dobré noviny
Tisíce detí sa spojili a bubnovali, aby poukázali na svoje práva
TASR
TASR

Tisíce detí sa spojili a bubnovali, aby poukázali na svoje práva

Na snímke bubnovačka na námestí pred budovou Mestského úradu vo Veľkých Kapušanoch 19. novembra 2019.
Na snímke bubnovačka na námestí pred budovou Mestského úradu vo Veľkých Kapušanoch 19. novembra 2019. — Foto: TASR/Roman Hanc

TASR o tom informovala Jana Pekárková z neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktoré je hlavným organizátorom podujatia.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Viac ako 21 000 detí na celom Slovensku v utorok v rovnakom čase od 10.00 do 11.00 h bubnovalo, aby poukázali na svoje práva. Do podujatia sa zapojili deti z vyše 270 materských, základných a stredných škôl. TASR o tom informovala Jana Pekárková z neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktoré je hlavným organizátorom podujatia.

Cieľom bubnovačky nie je lámanie rekordov. Podujatím s mottom „Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť" chceli organizátori podporiť v spoločnosti tému väčšej ochrany detí pred násilím a poukázať na potrebu prevencie.

„Násilie je téma, ktorá nás sprevádza celým naším životom v rôznych podobách. Ovplyvňuje náš život, a aj život našich detí. Deti sa čoraz častejšie stretávajú s ponižovaním, posmievaním, vylučovaním či inými formami násilia, ale často sa problém odhalí, keď je už neskoro," uviedla riaditeľka neziskovej organizácie Centrum Slniečko Mariana Kováčová s tým, že je dôležité o násilí s deťmi hovoriť.

Bubnovačka sa na Slovensku v novembri koná šiesty rok. V mnohých školách sa bubnovalo priamo v ich areáloch. Deti boli aj na námestiach či v športových halách, ktoré sa zaplnili napríklad v Banskej Bystrici, Michalovciach alebo v Nitre. Školáci z Holíča sa stretli na Holíčskom zámku, školy zo Skalice vo Františkánskej záhrade.

November je mesiacom v oblasti ochrany práv dieťaťa. Práve 19. november, keď sa bubnovačka koná, je vyhlásený za Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí. Svet si 20. novembra pripomína 30. výročie od prijatia od Dohovoru o právach dieťaťa, najširšie prijatej zmluvy o ľudských právach v histórii, ktorú ratifikovalo 195 krajín.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…