Dobré noviny
Nová dráma pohltí divákov
TASR
TASR

Nová dráma pohltí divákov

— Foto: Divadelný ústav

Festival Nová dráma/New Drama sa bude konať v dňoch 9. – 13. mája 2017 v bratislavských divadlách.

Bratislava 5. mája (OTS) - Na celoslovenskom divadelnom festivale sa predstaví a o ceny zabojuje 9 inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy.

Festival Nová dráma/New Drama sa bude konať v niekoľkých divadlách a kultúrnych priestoroch. Súťažný program uvidia diváci v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava, Slovenskom národnom divadle, A4 – priestore súčasnej kultúry, Divadle Aréna, Subclub - Subcultures' Music Club, Nu Spirit Club a vo Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Sprievodný program sa uskutoční v Štúdiu 12, Modrom salóne Slovenského národného divadla a v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Hlavný program doplnia prezentácie nových kníh Divadelného ústavu, inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma – Trojboj, prednášky a diskusie s tvorcami a s dramatikmi, majstrovská lekcia nórskeho dramatika a prozaika Jona Fosseho a medzinárodné konferencia.

Focus Izrael

Sekcia Focus 2017 bude zameraná na divadlo a drámu z Izraela, v rámci ktorej sa predstaví izraelské Divadlo Jaffa z Tel Avivu s inscenáciou Priznanie (The Admission) a teatrologička Olga Levitan s prednáškou Dobrodružstvo v izraelskom divadelnom svete. Na prezentácii publikácie Divadelného ústavu Antológia izraelskej drámy budú prítomní dvaja z autorov: dramatik Joshua Sobol a dramatička Savyon Liebrecht.

Patrón festivalu

Patrónom 13. ročníka festivalu bude svetoznámy nórsky spisovateľ a dramatik Jon Fosse, držiteľ mnohých literárnych ocenení, ktorého hry sú uvádzané po celom svete. Jon Fosse v Bratislave povedie majstrovskú lekciu pre divadelníkov, v ktorej ponúkne autorský pohľad na tvorbu dramatického textu, od hľadania témy cez vytváranie postáv až po budovanie deja a štruktúry hry. Zúčastní sa aj prezentácie vydania svojich hier v slovenčine, ktoré vydáva Divadelný ústav.

Festivalové ceny

Nová dráma/New Drama 2017 je súťažný festival. Inscenácie sa budú uchádzať o tri festivalové ceny. O hlavnej cene za najlepšiu inscenáciu festivalu Grand Prix Nová dráma/New Drama 2017 rozhodne medzinárodná porota v zložení: Martina Mašlárová

(Slovensko) – divadelná kritička, Michel Vaïs (Kanada) – divadelný teoretik, kritik, prekladateľ, Octavian Saiu (Rumunsko) – teatrológ. Účastníci Seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru, udelia Cenu študentskej poroty. Inscenácia, ktorá získa najviac diváckych hlasov, dostane Cenu bratislavského diváka. Ceny budú odovzdané počas slávnostného ceremoniálu v sobotu 13. mája 2017 v Slovenskom národnom divadle.

Inscenácie nominované do hlavného programu 13. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama:

Falk Richter: Boh je DJ

(réžia: Šimon Ferstl)

Divadlo Petra Mankoveckého, Bratislava

Michaela Zakuťanská: Deň, keď zomrel Gott

(réžia: Júlia Rázusová)

Prešovské národné divadlo, Prešov

Laco Kerata: Dobro

(réžia: Svetozár Sprušanský)

Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Roland Schimmelpfennig: Ídomeneus

(réžia: Eduard Kudláč)

Mestské divadlo Žilina

Andrej Kalinka: Krása a hnus (Nezastupiteľnosť nepomenovateľného)

(réžia: Andrej Kalinka)

Med a prach, Bratislava

Tomáš Procházka: Ľudia.Levy.Orly.Jarabice. / scény zo života umeleckého podľa APČ

(réžia: Tomáš Procházka)

Peter Lomnický: Podvolenie

(réžia: Marián Amsler)

Divadlo Aréna, Bratislava

Peter Lomnický: Strach

(réžia: David Jařab)

Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

Svetlana Alexijevič – Iveta Horváthová: Vojna nemá ženskú tvár

(réžia: Marián Pecko)

Slovenské komorné divadlo, Martin

Konferencia IATC/AICT: Súčasná dráma a performatívny priestor: od textu k imerznému divadlu

Cieľom konferencie je preskúmať vzťah medzi novou drámou 21. storočia a súčasným divadlom z pohľadu performatívneho priestoru. Na konferencii budú prezentovať svoje príspevky významní odborníci – Jarosław Fret a Joanna Klass z Poľska, Michel Vaïs z Kanady, Benny Lim z Hongkongu, Nick Rongjun YU z Číny, Manabu Noda z Japonska, Savvas Patsalidis z Grécka a Dáša Čiripová zo Slovenska. Konferenciu povedie Octavian Saiu, prezident rumunskej sekcie IATC a zároveň asistent generálneho riaditeľa AICT/IATC. Konferencia sa uskutoční počas dvoch dní 11. a 12. mája a organizuje ju Slovenské centrum AICT spoločne s Divadelným ústavom.

Trojboj

Už tradičnou súčasťou festivalu je aj Trojboj – inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma 2016. Spomedzi množstva prihlásených textov sa do finále súťaže prebojovala trojica finalistov. Trojboj sa uskutoční v sobotu 13. mája 2017 v Modrom salóne Slovenského národného divadla. Meno víťaza súťaže sa verejnosť dozvie až počas záverečného odovzdávania cien festivalu.

Vstupenky

Predajné miesta sú v pokladniciach a v predajných systémoch jednotlivých divadiel, kde sa jednotlivé predstavenia odohrajú: Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Slovenské národné divadlo a Divadlo Aréna. Vstupenky na predstavenia v A4 – priestore súčasnej kultúry, Subclub - Subcultures' Music Club, Nu Spirit Club a vo Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky je potrebné rezervovať si na adrese studio12@theatre.sk. Vstup na akcie sprievodného programu je zdarma – vrátane konferencie.

Viac informácií na www.novadrama.sk

Usporiadateľmi festivalu sú Divadelný ústav, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.

Divadelný ústav je štátnou príspevkovou organizáciou zriadenou Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.

Záštitu nad festivalom prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Záštitu nad programovou sekciou Focus Izrael prevzal izraelský veľvyslanec na Slovensku

J. E. Zvi Aviner-Vapni.

Medzinárodnú konferenciu SC AICT z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vizuálny koncept festivalu pripravil Martin Mistrík – Zelená lúka.

Ďakujeme všetkým parterom a mediálnym partnerom festivalu.

Už ste čítali?