Dobré noviny
Otvorili obchodný dom, kde kúpite len opravené a použité veci. Zákazníci už ani inde nechodia
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Otvorili obchodný dom, kde kúpite len opravené a použité veci. Zákazníci už ani inde nechodia

Takto to vyzerá v originálnom obchodnom centre.
Takto to vyzerá v originálnom obchodnom centre. — Foto: YouTube/Magnus Jerräng

Nablýskané a hypermoderné nákupné centrá sú skôr výkladnou skriňou konzumu a materializmu, nehovoriac o vysokých cenách. Ale koncept obchodu, kde sú len veci z druhej ruky, si razí cestičku k úspechu. Švédi sú z neho hotoví.

ŠTOKHOLM 8. apríla - Nehovoríme však o obyčajnom second-hande, kde zoženiete oblečenie z druhej ruky, ale o celom obchodnom dome. Opravené či použité veci, ale v stave, ktorý sa často približuje k čisto novým predmetom, si získali srdcia Švédov.

Štúdium recyklácie

Okrem toho, že kúpou takýchto vecí ušetríte peniaze, podporíte i recykláciu. Veci, ktoré už majú niečo za sebou, zároveň dostanú novú šancu i domov. Okrem toho vy budete mať záruku, že takéto veci nebude vlastniť nikto iný. Práve originalita v kombinácii s podporovaním recyklácie sú hlavným atribútom úspechu.

Recyklačné a zároveň nákupné centrum je jediné vo Švédsku a možno aj na celom svete, píše web makewealthhistory.org. Volá sa ReTuna Återbruksgalleria a ľuďom sa ňom páči hlavne spomínaná originalita. Kúsky, ktoré nie sú celkom nové, hoci tak na prvý pohľad napríklad vďaka oprave či obnove vyzerajú, sa postupne dostávajú do množstva švédskych domácností. Napokon, nakupovanie v second-handoch je v poslednom čase mimoriadne trendové a teší sa popularite aj u nás, na Slovensku. Ale takéto nákupné centrum je celkom iný level.

V tomto obchodnom dome dostať naozaj všetko, počnúc oblečením až po stavebné materiály či počítače. Dokonca sa tam nachádza aj akési učilište, kde sa môžete vzdelávať v oblasti recyklácie. Centrum však v podstate dáva priestor komukoľvek, kto sa chce jednoducho zbaviť nepotrebných vecí.

Už ste čítali?