Dobré noviny
Očkovať sa bude zase po starom, rozhodla ministerka
SITA
SITA

Očkovať sa bude zase po starom, rozhodla ministerka

Ministerka navrhuje, aby sa vrátil pôvodný systém, ktorý bez problémov fungoval. Rodičia by u lekára dostali predpis, v lekárni by si vybrali vakcínu, a lekár by následne dieťa zaočkoval. zaočkoval.

BRATISLAVA 18. júna – Spôsob očkovania sa zmení, Slovensko by sa malo vrátiť k starému systému, ktorý fungoval do konca minulého roka.

Povedala to v pondelok ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, ktorá chce novelizovať zákony o lieku a zmeniť systém nákupu vakcín.

Predchádzajúce vedenie rezortu zdravotníctva zmenilo obstarávanie vakcín od decembra minulého roka. Odvtedy už vakcíny nevyberajú rodičia v lekárni, ale kupujú ich priamo lekári, ktorí ich musia skladovať v ambulanciách. Následne im náklady prepláca zdravotná poisťovňa.

„Zmätky v teréne odmietla odborná i laická verejnosť,“ uviedla ministerka zdravotníctva. Situácia podľa Zvolenskej zašla tak ďaleko, že očkovanie predovšetkým starších detí sa odkladá. Problém nie je len v platbách od zdravotných poisťovní, ale aj v technickom vybavení ambulancií, ktoré by mali vakcíny skladovať.

Ministerka navrhuje, aby sa vrátil pôvodný systém, ktorý bez problémov fungoval. Rodičia by u lekára dostali predpis, v lekárni by si vybrali vakcínu, a lekár by následne dieťa zaočkoval. Zmena bude súčasťou novely zákona o lieku, ku ktorému sa pripravuje pripomienkové konanie. Začiatkom júna ministerstvo odoslalo listy Slovenskej lekárskej komore a Slovenskej lekárskej spoločnosti, aby vyjadrili svoje návrhy k novele. Rokovanie o zákone očakáva MZ na jeseň, diskutovať chce s celou odbornou verejnosťou.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…