Dobré noviny
Slovenský kňaz zdolal maratón z Košíc do Ríma. Chcel tým pomôcť chudobným
TASR
TASR

Slovenský kňaz zdolal maratón z Košíc do Ríma. Chcel tým pomôcť chudobným

Kňaz Peter Gombita úspešne dokončil svoj beh z Košíc do Ríma.
Kňaz Peter Gombita úspešne dokončil svoj beh z Košíc do Ríma. — Foto: Facebook/PeterGombita

Trasu dlhú 1550 kilometrov sa farárovi z Košíc podarilo prekonať za neuveriteľných 50 dní. Na cestu sa pripravoval nielen fyzicky, ale i modlitbou.

Košice 11. novembra (TASR) - Rímskokatolícky kňaz a aktívny bežec Peter Gombita zdolal 1550 kilometrov dlhú trasu Košice - Rím. Behom chcel riaditeľ útulku pre bezdomovcov Oáza – nádej pre nový život, n. o., v Bernátovciach pri Košiciach upozorniť na problém chudoby a podporiť myšlienku, že aktívnym športom možno pomôcť menej šťastným ľuďom. Na 50-dňový maratón sa vydal v polovici septembra z centra Košíc.

Do Ríma dorazil vo štvrtok (10.11.) a svoje dojmy zhodnotil na sociálnej sieti. "Dobehnuté, dobojované... Veľká vďaka Vám všetkým za modlitby, povzbudenia a pomoc! Pán Boh, zaplať!," poďakoval všetkým podporovateľom.

Na cestu sa pripravoval nielen fyzicky, ale i modlitbou. Od košického arcibiskupa Bernarda Bobera dostal požehnanie.

Maratón však Gombita prerušil, aby sa začiatkom októbra vrátil do Košíc na Medzinárodný maratón mieru (MMM) a následne pokračoval v ceste.

Neskôr sa k nemu pridal obyvateľ útulku v Bernátovciach Ladislav Bodnár, s ktorým v roku 2014 bežal z Ašu do Svidníka a v tom istom roku sa zapojili aj do MMM v Košiciach.

Ako informuje Vatikánsky rozhlas, v Ríme sa dnes začína podujatie Svätého roka milosrdenstva, ktoré je určené bezdomovcom a ľuďom v núdzi. Program sa začne dnes, keď bezdomovcov prijme v Aule Pavla VI. Svätý Otec František. Na druhý deň dostanú priestor svedectvá, večerná mariánska vigília s procesiou so sviečkami, ako aj veľký koncert S chudobnými a pre chudobných pod taktovkou Ennia Morriconeho a Marca Frisinu. V nedeľu bude Svätý Otec spolu s ľuďmi v núdzi sláviť svätú omšu v Bazilike svätého Petra. Okrem Slovákov sa očakáva i účasť Francúzov, Nemcov, Portugalcov, Angličanov, Španielov, Poliakov, Holanďanov, Maďarov, Chorvátov, Švajčiarov a Talianov.

Na podujatí sa zúčastní aj dvadsaťčlenná skupina z Oázy – nádeje pre nový život, n.o., z Bernátoviec s jej riaditeľom Petrom Gombitom.

Cestu bezdomovcov z Bernátoviec do Košíc Gombita podporil z peňazí, ktoré sa mu podarilo vyzbierať prostredníctvom darcovskej sms alebo milodarmi.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…