Dobré noviny
Google rozpráva príbeh o Červenej čiapočke od Grimmovcov
SITA
SITA

Google rozpráva príbeh o Červenej čiapočke od Grimmovcov

Kde bolo, tam bolo, pred 200. rokmi uzrel svetlo-sveta prvý diel rozprávok od fenomenálnych bratov Jacoba a Wilhelma Grimmovcov. Mužov, bez ktorých si mnohí detstvo nevedia ani predstaviť.

BRATISLAVA 20. decembra - Kocúr v čižmách, spiaca Šípková Ruženka, usilovná Popoluška, Kráľ Drozdia brada či Tri zlaté vlasy pripomínajú státisícom ľudí detstvo.

O dobro, ktoré potrestá zlo, spravodlivosť a fantáziu sa postarali fenomenálni Bratia Jacob a Wilhelm Grimmovci. Tí zasvätili život výskumu nemeckého jazyka, ale hlavne zbieraním rozprávok, ktoré sú známe na celom svete pod názvom Rozprávky bratov Grimmovcov.

Ich veľkosť si dnes pripína aj Google, pretože pred 200. rokmi vydali prvý diel rozprávok s názvom Kinder- und Hausmärchen. Snehulienka, Vlk a sedem kozliatok, Živá voda a mnohé ďalšie mali u detí a dospelých veľký úspech.

O tri roky neskôr (1815) vyšiel aj druhý diel rozprávok, v roku 1819 uzrel svetlo sveta opäť prvý diel, ktorý bratia prepracovali a doplnili. Tretí diel sa dostal na predajné pulty v roku 1822. O rok neskôr začali vychádzať rozprávky aj v zahraničí, kde sa v momente stali hitom kníhkupectiev.

Súrodenci, ktorí sa narodili v 90-tych rokoch 18. storočia v spolkovej krajine Hesensko v meste Hanau, sa považujú aj za zakladateľov modernej nemeckej filológie. Napriek veľkým úspechom a prínosu pre spoločnosť žili obaja skromne. Mladší z bratov Wilhelm zomrel v Berlíne 16. decembra 1859, Jacob 20. septembra 1863.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…