Dobré noviny
Havlovu pamiatku si uctia sprievodom a vyhrnutím nohavíc
SITA
SITA

Havlovu pamiatku si uctia sprievodom a vyhrnutím nohavíc

Bývalý československý a český exprezident zomrel na svojej chalupe na Hrádečku 18. decembra 2011

PRAHA 18. decembra - V utorok uplynie presne rok od smrti bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho pamiatku si ľudia pripomenú sprievodom centrom Prahy.

Sprievod by mal vyraziť z Václavského námestia a na Hradčanskom námestí potom ľudia vypustia balóniky so svojimi prianiami a odkazmi, informoval v pondelok za usporiadateľov Lukáš Sedláček.

"Chceme nielen pripomenúť odkaz tejto výnimočnej osobnosti súdobých českých dejín, ale tiež sa zamyslieť nad spôsobom, ktorým môže každý z nás prispieť k tomu, aby bola Česká republika "raz ďalej", ako si pán Havel prial vo svojom prejave k výročiu Nežnej revolúcie v roku 2009," doplnil. Od 17.00 pripravia organizátori v blízkosti sochy sv. Václava plátno s projekciou záznamu minuloročného koncertu "Pocta Václavovi Havlovi" z Lucerny. Okolo 18.00 vyrazí sprievod na Hradčanské námestie, kde sa, rovnako prostredníctvom projekcie, premietne koláž z Havlova života. Po 19:00 by sa mali vypustiť balóniky.

Nie je to však jediná akcia, ktorá sa v deň výročia úmrtí Havla bude konať. Priaznivci si ho môžu tiež uctiť netradičným spôsobom, a to tak, že si výrazne vyhrnú nohavice. Pri vykročení do prezidentského úradu v roku 1989 vyšiel Václav Havel na nádvorie Pražského hradu totiž v nápadne krátkych nohaviciach. Fotografia obletela svet.

Bývalý československý a český exprezident zomrel na svojej chalupe na Hrádečku 18. decembra 2011. S jeho skonom odišla jedna z najväčších osobností európskej politiky dvadsiateho storočia, ktorá zohrala kľúčovú úlohu v boji proti komunistickej diktatúre a v prechode Československa k demokracii.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…