Dobré noviny
Poliaci možno príjmu euro už v roku 2016
SITA
SITA

Poliaci možno príjmu euro už v roku 2016

Podľa poradcu prezidenta, Poľsko musí mať na pamäti, že čím neskôr prijme spoločnú európsku menu, tým ťažšie to bude.

VARŠAVA 16. decembra - Poľsko by mohlo prijať spoločnú európsku menu už v roku 2016. Vyhlásil to v sobotu poradca poľského prezidenta Roman Kuzniar.

"Podľa výpočtov kancelárie prezidenta je 1. január 2016 reálnym dátumom pre vstup Poľska do eurozóny,“ povedal Kuzniar v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RM FM. Krajina musí mať podľa neho na pamäti, že čím neskôr prijme spoločnú európsku menu, tým ťažšie to bude, pretože eurozóna sa bude ďalej vyvíjať. "Aby sme vstúpili do menovej únie o päť, šesť alebo sedem rokov, bude treba splniť viac kritérií a ratifikovať viac zmlúv,“ uviedol ďalej.

Poľský premiér Donald Tusk v piatok vyhlásil, že proces prijatia eura zaberie niekoľko rokov, a ak sa krajina nerozhodne v nasledujúcich mesiacoch, môže svoju príležitosť premeškať. Časť obáv Varšavy vyplýva z krokov eurozóny, ktorá prijíma ďalekosiahle rozhodnutia navrhnuté na prekonanie krízy. Tento týždeň sa napríklad predstavitelia EÚ dohodli na posilnení právomocí Európskej centrálnej banky (ECB) vo forme dohľadu nad bankami bloku.

Poľská ekonomika sa ako jediná krajina EÚ vyhla počas globálnej finančnej krízy recesii. Podpísalo sa pod to vo veľkej miere výrazne oslabenie poľského zlotého, vďaka ktorému sa stal export krajiny konkurencieschopnejší na medzinárodných trhoch. Presvedčiť krajinu vzdať sa tejto výhody tak nebude ľahkou úlohou. Podľa prieskumov prijatie eura podporuje menej než tretina obyvateľov.

Poľský prezident Bronislaw Komorowski koncom novembra vyhlásil, že jeho krajina pripravuje plán vstupu do eurozóny a bude pripravená na prijatie eura v roku 2015. "Pripravuje sa akčný plán vstupu do eurozóny, ktorý sa verejnosti predstaví vo forme kalendára vo vhodnej chvíli," citovala Komorowskeho poľská tlačová agentúra PAP.

Poľskí zákonodarcovia sa prestávajú brániť skorému vstupu krajiny do menovej únie, pretože si uvedomujú, že Poľsko môže byť v jadre európskeho rozhodovania len vtedy, keď prijme euro, tvrdia analytici. Aj najnadšenejší podporovatelia členstva Poľska v euroklube však vravia, že to bude najskôr v roku 2016. Pravidlá vstupu do eurozóny od kandidátskych krajín vyžadujú, aby od chvíle, keď sú na vstup do únie pripravené, počkali ešte dva roky.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…