Predseda ukrajinského parlamentu navrhuje predčasné voľby
SITA
SITA

Predseda ukrajinského parlamentu navrhuje predčasné voľby

Štvrtková bitka je podľa Volodymyra Lytvyna dôkazom toho, že terajší zákonodarcovia už nedokážu spolupracovať a parlament je preto potrebné rozpustiť.

KYJEV 25. mája - Predseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Lytvyn v piatok vyzval na rozpustenie zhromaždenia a vypísanie predčasných volieb po tom, ako debata o návrhu nového jazykového zákona prerástla do hromadnej bitky.

Legislatívu rozširujúcu používanie ruštiny v úradnom styku presadzuje vládna Strana regiónov pod vedením prezidenta Viktora Janukovyča, ktorá chce týmto spôsobom osloviť rusky hovoriacu časť obyvateľstva pred blížiacimi sa riadnymi voľbami.

Tie sú naplánované na koniec októbra, podľa Lytvyna je však štvrtkový incident dôkazom toho, že terajší zákonodarcovia už nedokážu spolupracovať a parlament je preto potrebné rozpustiť.

"Zo včerajších udalostí sa dá vyvodiť len jediný záver - Najvyššia rada (parlament) a ukrajinský parlamentarizmus sú totálne v troskách," povedal Lytvyn pred novinármi.

Členovia proruskej Strany regiónov a prozápadnej opozície sa vo štvrtok nechali uniesť svojimi emóciami po predložení návrhu zákona, vďaka ktorému by sa mohol stať z ruštiny fakticky druhý štátny jazyk popri ukrajinčine.

Janukovyč takýto krok už dávnejšie sľubuje veľkej časti ukrajinského obyvateľstva používajúcej ruštinu, naráža však na tvrdý odpor zo strany opozičného tábora.

Parlament nepracoval normálne ani v piatok, keďže odporcovia zákona, v mnohých prípadoch prívrženci väznenej expremiérky Julije Tymošenkovej, bránili ostatným v prístupe k rečníckemu pultu.

Ďalších 200 ľudí protestovalo proti zákonu na priestranstve pred budovou. Podľa Lytvyna sa poslanci jeho výzvou na predčasné voľby odmietli zaoberať.

Otázka zrovnoprávnenia ruštiny s ukrajinčinou dlhodobo rozdeľuje ukrajinskú spoločnosť. Prevažne rusky hovoriaci východ Ukrajiny, ktorý tvorí jej priemyselnú základňu, si udržiava úzke kultúrne a politické väzby s Moskvou.

Ukrajinsky hovoriaci západ je nacionalistickejší a tamojší obyvatelia tvoria hlavnú časť voličov Janukovyčovych protivníkov. Napätie v krajine sa stupňuje od októbra minulého roka, keď Tymošenkovú ako hlavnú opozičnú líderku odsúdili na sedem rokov väzenia za zneužitie premiérskych právomocí.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…