Dohoda so Španielskom hovorí o upokojení, tvrdí eurokomisár
SITA
SITA

Dohoda so Španielskom hovorí o upokojení, tvrdí eurokomisár

Madrid oficiálne požiada o pomoc vo výške do 100 miliárd eur na najbližšom stretnutí ministrov financií eurozóny, ktoré je naplánované na 21. júna.

BRUSEL 11. júna - Dohoda o pomoci španielskym bankám je veľmi jasným signálom, že eurozóna je pripravená prijať opatrenia na upokojenie finančných trhov.

V nedeľu to vyhlásil eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Podľa jeho slov Madrid oficiálne požiada o pomoc vo výške do 100 mld. eur na najbližšom stretnutí ministrov financií eurozóny, ktoré je naplánované na 21. júna.

Španielske banky potrebujú podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) kapitál vo výške 40 mld. eur na pokrytie strát, ktoré finančným domom vznikli kolapsom realitného trhu v krajine.

Podľa Rehna však suma, o ktorú Madrid požiada môže byť omnoho vyššia. Konečný údaj o výške pomoci bude však známy až potom, ako Európska centrálna banka (ECB), EÚ a MMF skončia s vyhodnocovaním situácie.

Eurokomisár ďalej zdôraznil, že k dohode sa neviažu žiadne politické podmienky.

Podľa španielskeho premiéra Mariana Rajoya je dohoda o pomoci víťazstvom pre jeho krajinu aj pre Európu. Rajoy presadzoval pomoc iba pre bankový sektor, aby sa krajina vyhla celoštátnemu balíčku opatrení, ktoré prijalo Grécko, Írsko aj susedné Portugalsko. Rajoy argumentoval tým, že Madrid už prijal náročné úsporné opatrenia, ktoré požadoval Brusel.

Dohodu ministrov financií eurozóny privítal aj guvernér nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann. Vláda však podľa neho musí pokračovať v reformách. "Je dôležité, že Španielsko využije nástroje, ktoré sú dostupné,“ povedal Weidmann v rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu ARD. "Verím španielskej vláde, ktorá už implementovala rozsiahle štrukturálne reformy na trhu práce, musí sa však držať tejto cesty,“ povedal.

Dohoda pomôcť Španielsku tak prišla približne týždeň pred voľbami v Grécku, ktoré môžu viesť až k tomu, že Atény opustia eurozónu. Stať by sa tak mohlo v prípade, keby sa radikálne ľavicové strany, ktoré nepodporujú podmienky úverového programu zahraničných veriteľov, dostali k moci. "Nová grécka vláda musí poslať jasný signál, či je pripravená implementovať dohodnuté reformné opatrenia. Rozhodnutie je v rukách Grékov,“ povedal ďalej Weidmann.

Tiež zopakoval, že emisia spoločných dlhopisov eurozóny môže fungovať iba ako výsledok užšej fiškálnej a politickej integrácie 17-členného bloku. "Myšlienka zaviesť spoločné záväzky bez toho, aby sme mali dôveryhodné práva zakročiť je zlá,“ dodal.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…