Dobré noviny
Sto dní odmietnutí: Muž sa zbavuje fóbie netradičnou cestou
SITA
SITA

Sto dní odmietnutí: Muž sa zbavuje fóbie netradičnou cestou

Mladý Američan sa pustil do zaujímavého projektu, v ktorom chce sto dní cudzích ľudí oslovovať s bláznivými žiadosťami a naučiť sa tak zvládať strach z odmietnutí. Už po prvých dňoch netradičnej „terapie“ však na mladíka čakalo niekoľko príjemných prekvapení.

Staré príslovie hovorí, že kto sa bojí, nemá chodiť do lesa. Jia Jiang, 31-ročný Američan, sa však rozhodol pre pravý opak. Na to, aby prekonal svoju najväčšiu fóbiu – strach z odmietnutia, rozhodol sa pustiť do zaujímavého projektu. Mladík sa chce na sto dní po sebe vystaviť situáciám, v ktorý bude musieť čeliť rôznym odmietnutiam.

Jia vymyslel niekoľko bláznivých nápadov a žiadostí, s ktorými postupne oslovuje cudzích ľudí a ich reakcie nahráva na skrytú kameru. Projekt nazval 100 Days of Rejection Therapy(Sto dní terapie odmietnutí) a každý deň až do polovice februára sa chystá vystaviť situáciám, v ktorých si o odmietnutie vyslovene koleduje. Popri tom sa chce na vlastnej koži naučiť, ako takéto situácie zvládať a zbaviť sa strachu žiadať aj o splnenie netradičných prianí.

Počas prvých desiatich dní už stihol požiadať cudzieho človeka, aby mu požičal sto dolárov, vo fastfoode si vypýtal novú plnku do hamburgera po tom, čo tú prvú už zjedol, spýtal sa majiteľa pizzerie, či by za nich mohol doručiť jednu pizzu a požiadal človeka, ktorý stál na prvom mieste v rade na najväčšie výpredaje v USA, či by ho mohol predbehnúť. Okrem toho poprosil druhého najlepšieho predajcu áut, aby mu prezradil svoje triky, požiadal doručovaciu službu Fedex, aby doručili jeho balík Santa Clausovi, či manažéra obchodného domu, aby by mu urobil prehliadku po celej prevádzke.

Hoci vo väčšine prípadov sa Jiovi dostali záporné odpovede na jeho žiadosti, niekoľko ľudí sa mu podarilo rozosmiať a ďalší ho veľmi príjemne prekvapili. Keď v pekárni Krispy Kreme požiadal predavačku, aby mu naservírovala šišky do tvaru a farieb olympijských kruhov, očakával okamžité odmietnutie. Ochotná čašníčka Jackie sa však namiesto toho spýtala, dokedy farebné šišky potrebuje a o 15 minút neskôr mu ich naservírovala podľa jeho želaní. Keďže sa jej to podľa jej slov nepodarilo presne podľa jej predstáv, šišky zákazníkovi dokonca darovala zadarmo. Už po troch dňoch tak Jiovu terapiu narušila, z čoho však mal Američan nesmiernu radosť.

„Začal som tento projekt, aby som posilnil svoju myseľ, ale Jackie obmäkčila moju dušu. Ak by bol každý v oblasti služieb ako Jackie, svet by bol oveľa oveľa lepším miestom,“ uviedol Jia. 

Jeho projekt mu pozitívnou reakciou narušil aj manažér obchodného domu Costco, ktorý mu síce nedovolil ohlásiť oznam cez mikrofón v obchode, ale ako náhradu mu ponúkol, že sa tam môže zadarmo najesť. Neznámy pán, ktorému zaklopal na dvere so žiadosťou, či si na jeho dvore môže zahrať futbal, ho ochotne odfotografoval s futbalovou loptou a zamestnanci reštaurácie mu zaspievali pieseň k narodeninám aj napriek tomu, že si v reštaurácii nič neobjednal a nemal ani sviatok. 

Video nie je možné otvoriť.

Jia svoje skúsenosti zverejňuje na svojom videoblogu a nikdy nezabudne dodať, čo sa z jednotlivých skúseností naučil. Za sebou má už 11 dní a na ďalších 89 sa ešte teší. Nápady na šialené žiadosti rád príjma aj od ostatných čitateľov blogu a to pod podmienkou, že budú bláznivé, ale nie nemorálne ani nezákonné. Vyzerá to tak, že Jack v najbližších dňoch požiada miestnu ZOO, či by tam mohol stráviť jednu noc, spýta sa farára, či môže povedať jednu kázeň a navštívi aj sandwichový bar, kde majiteľov požiada, aby jeden deň predávali sandwich podľa jeho receptu. Či Jia narzí na ďalšie odmietnutia, alebo objaví milých a ochotných ľudí, ukáže čas.

www.entresting.com

Už ste čítali?