Dobré noviny
Slováci triedia málo odpadu, pomôcť im má nová aplikácia
TASR
TASR

Slováci triedia málo odpadu, pomôcť im má nová aplikácia

Mobilná aplikácia okrem navigácie pre bežný domáci odpad ponúka aj informácie o tom, kam odovzdať špecifický odpad ako elektroodpad, stavebný odpad alebo lieky.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Bratislava 16. marca (TASR) - S triedením odpadu má Slovákom pomôcť nová bezplatná mobilná aplikácia Green Bin. Poradí ako triediť odpad, kde sa nachádza najbližší zberný dvor alebo predajňa, v ktorej možno odovzdať starú elektroniku alebo lieky. "Každý z nás vyprodukuje ročne okolo 350 kilogramov odpadu, vytriedime však iba približne 26 kilogramov. Dúfame, že aplikácia prispeje k tomu, že sa zvýši počet kilogramov, ktoré Slováci vytriedia," uviedla Jana Ružická z občianskeho združenia EKOrast, ktoré aplikáciu vyvinulo spolu s ďalšími partnermi.

To, že sa Slovákom nechce triediť odpad má podľa nej viacero dôvodov. "Napríklad, že nádoby na separovaný odpad zaberajú v domácnosti viac miesta. Mnohokrát je to aj o nedôvere. Ľudia neveria, že sa vytriedený odpad naozaj spracuje. Tiež sa sťažujú, že nevedia, či sa niektoré druhy odpadov majú triediť, a ak áno, do akého druhu odpadu patria. To nás inšpirovalo, aby sme informácie zozbierali a pripravili jednoduchú pomôcku v podobe mobilnej aplikácie," ozrejmila.

Situáciu má komplikovať aj nejednotnosť systému triedenia. "Napríklad plechovky patria v Trnave do kontajnerov s plastami, v okolí Piešťan pre ne majú červené nádoby na zber kovov a v Trenčíne ich netriedia vôbec. Ani farba košov na separovaný odpad nebola doteraz jednotná. Až s novým zákonom o odpadoch sa prijali základné farby, ktoré mestá a obce musia používať,” priblížil Michal Sebíň z organizácie NATUR-PACK.

Mobilná aplikácia okrem navigácie pre bežný domáci odpad ponúka aj informácie o tom, kam odovzdať špecifický odpad ako elektroodpad, stavebný odpad alebo lieky. „Radi by sme občanov upozornili, aby svoje staré elektrospotrebiče v žiadnom prípade neodovzdávali podomovým zberateľom odpadu. Je dôležité, aby ich priniesli do zberného dvora alebo priamo do predajne s elektronikou. Ak svoj elektroodpad darujú podomovým zberateľom, môžu si byť istí, že prispeli na nelegálne skládky," upozorňuje Jozef Kozák z organizácie SEWA, ktorá združuje výrobcov a dovozcov elektrozariadení.

TASR informácie poskytla Zuzana Šimová z Arthur media.

Už ste čítali?