Dobré noviny
Vodičáky pre 17-ročných bol podľa inštruktorov dobrý krok
SITA
SITA

Vodičáky pre 17-ročných bol podľa inštruktorov dobrý krok

Podľa niektorých inštruktorov sú neplnoletí záujemcovia flexibilnejší ako starší.

BRATISLAVA 10. júna - Mladí ľudia do 18 rokov už tvoria približne tretinu záujemcov o získanie vodičského preukazu. Možnosť získať vodičský preukaz v sedemnástich rokoch umožnila novela zákona o cestnej premávke, ktorá platí od novembra minulého roku.

Oslovené autoškoly možnosť udeľovať vodičské preukazy 17-ročným považujú za pozitívum. Podľa ich vyjadrení je lepšie, keď začnú mladí ľudia jazdiť skôr, získajú tak skúsenosti. "Pracuje sa s nimi dobre, dajú si povedať a poslúchajú," hovorí Pavel Hlina z autoškoly Prima. Podľa niektorých inštruktorov sú dokonca flexibilnejší, než starší žiaci autoškôl.

Autoškoly sa stretli aj s tým, že niektorí mladí záujemcovia o vodičský preukaz majú veľa starostí v škole, v dôsledku čoho im trvá kurz dlhšie. Často teda získajú oprávnenie, až keď dosiahnu vek 18 rokov.

"Niektorí dokonca mesiac pred dovŕšením plnoletosti radšej počkajú, aby sa vyhli povinnosti jazdiť aspoň tri mesiace s dozorom," povedal Mikuláš Čajda z autoškoly AS TREND.

Zákon totiž prikazuje, aby vodiči do dovŕšenia veku 18 rokov jazdili so spolujazdcom, ktorý má vodičské oprávnenie skupiny B najmenej desať rokov. Musí byť zapísaný do evidencie a je povinný mať pri sebe vodičský preukaz a dodržiavať všetky povinnosti a zákazy týkajúce sa alkoholu a ostatných návykových látok ustanovené pre vodičov.

Práve povinná jazda so spolujazdcom je podľa autoškôl dobré opatrenie, lebo sa tak mladí šoféri vyhnú zlému vplyvu kamarátov, ktorí ich môžu burcovať k riskantnému správaniu. Väčšinou sedí vedľa 17-ročného vodiča rodič, ktorý je zvyčajne aj majiteľom auta.

"Úlohou spolujazdca by malo byť predovšetkým výchovné a preventívne pôsobenie na mladého vodiča," uviedol pre SITA hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

"Tiež je potrebné pripomenúť, že za nehodu zodpovedá vždy vinník nehody, teda ten, kto nehodu zapríčinil," dodal. Kontrola u mladých vodičov nie je podľa jeho vyjadrenia ničím odlišná od bežnej kontroly ostatných vodičov.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…