Dobré noviny
Nedeľa bude patriť Rusínom, obsadia centrum Prešova
SITA
SITA

Nedeľa bude patriť Rusínom, obsadia centrum Prešova

Pietny akt príde podporiť pravoslávny kňaz Peter Soroka. Pri soche rusínskeho národovca prednesie moleben - spoločnú modlitbu zaužívanú v cirkvách byzantského obradu.

PREŠOV 10. júna – Rusíni z celého Slovenska a ich hostia sa stretnú v nedeľu v Prešove na Dni Rusínov.

Súčasťou programu bude pietny akt pri soche Alexandra Duchnoviča. Podujatie vyvrcholí galaprogramom v centre mesta, na ktorom vystúpia profesionálni rusínski umelci.

Rusíni sa stretnú o 15:00 na Duchnovičovom námestí na nábreží Torysy pri pamätníku svojho národného buditeľa, spisovateľa a gréckokatolíckeho farára.

Pietny akt príde podporiť pravoslávny kňaz Peter Soroka, známy z dokumentárneho filmu o Rusínoch, ktorí sa vybrali žiadať o pomoc do Bruselu. Soroka pri soche rusínskeho národovca prednesie „moleben“, čo je spoločná modlitba zaužívaná v cirkvách byzantského obradu.

Krátko pred 16:00 prejde mestom sprievod Rusínov, ktorí sa sústredia do centra k hlavnej tribúne na pešej zóne, kde sa bude konať galaprogram. Ako informovala agentúru SITA garantka projektu Silvia Lysinová, pozdraviť Rusínov prídu členovia folklórnej skupiny Šarišske gavalire.

Potom sa na pódiu vystriedajú umelci z národnostného Divadla Alexandra Duchnoviča. Herečka Vladimíra Brehová sa predstaví úryvkom monodrámy Katarína Ivanovna. Hudobná a tanečná zložka divadla - Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) stvárni vokálno-hudobné a tanečné bohatstvo Rusínov.

Organizátorom podujatia je Rusínska obroda na Slovensku v spolupráci s mestom Prešov. Záštitu nad Dňom Rusínov prijal prešovský primátor Pavel Hagyari. Akciu finančne podporil Úrad vlády SR.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…