Dobré noviny
Slovenský projekt zaujal svet: Pomôže vyriešiť problém ľudí bez domova?
Dobré noviny
Dobré noviny

Slovenský projekt zaujal svet: Pomôže vyriešiť problém ľudí bez domova?

Billboardy sa majú premeniť na prístrešky pre bezdomovcov.


Foto: Project GREGORY

BANSKÁ BYSTRICA 11. júna - Projekt s názvom GREGORY je dielom mladých Slovákov a jeho cieľom je pomôcť pri riešení základných existenčných otázok ľudí bez domova.  

Projekt prišiel s inovatívnou myšlienkou, ako využiť rozsiahle reklamné plochy na pomoc ľuďom bez domova. Jeho cieľom je premeniť billboardy na úsporné malé prístrešky.

Podľa prvých návrhov by vnútro billboardov malo slúžiť ako malé obydlie trojuholníkového tvaru, v ktorom jeho obyvateľ nájde všetko, čo k životu potrebuje. Bude sa tu nachádzať spálňa s posteľou, kúpeľna a kuchyňa.

Billboardové domy by sa mali nachádzať v oblastiach, v ktorých bude možné prístrešky napojiť na všetky inžinierske siete.

Prvé obytné billboardy by sa mali objaviť v meste Banská Bystrica a momentálne sa hľadajú prostriedky na ich realizáciu. Obytné objekty budú vyžadovať minimálne prevádzkové náklady, ktoré navyše budú hradené práve prenájmom reklamnej plochy.

Čo je GREGORY?

Projekt GREGORY je vytvorený ako nezisková platforma a bude voľne dostupný pre každé mesto či priestor bez nároku na honorár pre autora projektu.

Partnerská reciprocita je určená pre firmy a investorov, ktorí sa budú podieľať či už na výstavbe alebo na dlhodobom prenájme reklamnej plochy. Bude im poskytnuté logo projektu, ktorým budú môcť disponovať na svojom firemnom webe alebo v iných propagačných materiáloch, s priamym odkazom na celý projekt. Hodnotou uvádzania takéhoto loga je možnosť prezentovať sa pred klientmi svojím sociálnym rozmerom.

GREGORY je vytvorený ako „open source" projekt, čiže otvorený projekt, do ktorého môžu slobodne zasahovať architekti, dizajnéri či umelci a vytvárať tak nové konštrukčné a dispozičné alternatívy a bezodplatne projekt ďalej voľne šíriť.

(zdroj: stavebnictvoabyvanie.sk)

Fotografie: Project GREGORY

Už ste čítali?