Dobré noviny
Slovenské atómové elektrárne prešli záťažovými testami
SITA
SITA

Slovenské atómové elektrárne prešli záťažovými testami

Atómové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach sú podľa predsedníčky Úradu jadrového dozoru Marty Žiakovej bezpečné a postupne sa modernizujú.

BRATISLAVA 3. októbra - Slovenské atómové elektrárne podľa predsedníčky Úradu jadrového dozoru SR Marty Žiakovej prešli záťažovými testami a sú bezpečné.

“Áno. Aj sme to takto prezentovali po ukončení tej našej časti práce, čiže po tom, ako sme na základe správ o záťažových testoch prevádzkovateľa atómových elektrární pripravovali Národnú správu,“ reagovala Žiaková pre agentúru SITA na otázku, či si stojí úrad za vypracovanými záťažovými testami a bezpečnosťou našich jadrových elektrární.

V utorok boli medializované informácie o správe Európskej komisie, ktorá hovorí o záťažových testoch uskutočnených v 134 európskych reaktoroch v reakcii na haváriu v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima I.

Podľa rakúskeho denníka Wirtschaftsblatt na základe vykonaných záťažových testov vykazujú nedostatky aj slovenské jadrové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach.

“Ide o politické pretlmočenie technických vecí. Treba si uvedomiť, že tie elektrárne boli navrhované v danom okamihu vždy na základe najnovších poznatkov vedy a techniky a najlepšej skúsenosti z praxe, ktorá vtedy bola. Ale postupne, ako doba ide, ten výskum ide ďalej skúsenosti sa prehlbujú, a vždy sa požadujú vyššie a vyššie štandardy. Čiže z čoho vyplýva zrazu to zistenie, akože sú tam nejaké nedostatky alebo niečo?,“ povedala Žiaková. Našim atómovým elektrárňam vraj podľa rakúskych médií chýbajú technické zariadenia pre obmedzenie explózií vodíka pri haváriách a tiež filtračné systémy pre odvzdušnenie plášťa reaktorov pri pretlaku.

Európska komisia chce prinútiť členské štáty, aby zmodernizovali svoje atómové elektrárne a zvýšili ich bezpečnosť. Projekt má stáť asi 10 až 25 miliárd eur a ukončiť by ho mali do roku 2015. “Modernizáciu budú vykonávať všetky atómové elektrárne v Európskej únii. Nie je to žiadne prelomové zistenie. Vyplynulo to už z informácií, ktoré sme poskytovali hneď po ukončení tej našej previerky. Skutočnosťou zostane, že tie vylepšenia sme začali robiť ešte predtým ako sa niečo udialo vo Fukušime. Naše elektrárne budú upravené tak, aby si skutočne poradili s ťažkými udalosťami,“ konštatovala Žiaková.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…