Dobré noviny
Premiérov Fica a Orbána spojí Slovenský dom v Mlynkoch
SITA
SITA

Premiérov Fica a Orbána spojí Slovenský dom v Mlynkoch

Róbert Fico so svojim maďarským kolegom na slávnostnom otvorení Slovenský dom v Mlynkoch podpíšu spoločné memorandum.

BRATISLAVA 2. októbra - Predseda vlády Robert Fico sa v utorok stretne s premiérom Maďarska Viktorom Orbánom, aby v maďarskej obci Mlynky odovzdali do užívania Stredisko pilíšskych Slovákov.

Predsedovia vlád oboch krajín vystúpia počas slávnostného otvorenia s príhovormi, prestrihnú pásku na novej budove národnostného strediska a v mene oboch krajín podpíšu spoločné memorandum.

Činnosť novootvoreného strediska bude zameraná na podporu národného povedomia a kultúrnej identity Slovákov žijúcich v Maďarsku. Obec Mlynky je kultúrnym centrom slovenskej menšiny z pilíšskej oblasti.

Konečnú zmluvu o dofinancovaní strediska podpísali Maďari a Slováci po viacerých sporoch v júli. V zmluve sa zaväzujú, že slovenská strana financuje projekt sumou 491 939 eur, vláda Maďarska schválila podporu 442 338 eur. Vlastníkom nehnuteľnosti a prevádzkovateľom Strediska pilíšskych Slovákov je Celoštátna slovenská samospráva, spoluužívať objekt budú aj miestne organizácie pilíšskych Slovákov.

Obec Mlynky sa do širšieho povedomia verejnosti dostala v roku 2008, keď starosta Mlynkov József Lendvai predložil kontroverzný návrh, podľa ktorého by sa mali všetky slovenské spolky a organizácie z budovy Slovenského domu vysťahovať. Ako informuje Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí na svojej webovej stránke, poslanci mlynskej obecnej samosprávy väčšinou hlasov návrh schválili.

Maďarský ombudsman pre menšiny Ernő Kállai vyhlásil rozhodnutie o vysťahovaní Slovákov zo Slovenského domu za protiprávne, samospráva v Mlynkoch však definitívne rozhodla o vysťahovaní. V tom istom roku sa Maďarsko a Slovensko dohodli na tom, že postavia nový dom, na ktorý prispejú rovnakým dielom. Stavbu dokončili vlani v auguste.

Už ste čítali?