Paul McCartney vystúpi na otváracom ceremoniáli v Londýne
SITA
SITA

Paul McCartney vystúpi na otváracom ceremoniáli v Londýne

Otvárací ceremoniál olympijských hier sa uskutoční 27. júla, scenár slávnostného večera je zatiaľ tajný.

LONDÝN 5. júna - Britský hudobník a niekdajší člen skupiny The Beatles Paul McCartney vystúpi na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Londýne, ktorý sa uskutoční 27. júla.

McCartney v pondelok potvrdil niekoľkotýždňové špekulácie. Už začiatkom roka hovoril, že rokuje o svojej úlohe v slávnostnom otvorení. "Mal by som byť súčasťou záverečnej pasáže," priznal v rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC 5 McCartney.

Program je tajný

Scenár slávnostného otvorenia olympijských hier je prísnym tajomstvom. Organizátori zatiaľ prezradili len hlavnú tému, ktorou budú "Ostrovy zázrakov", motív prevzatý z divadelnej romance Williama Shakespeara Búrka.

V úvode otvorenia zaznie špeciálne zhotovený najväčší zvon v Európe, ktorý umiestnia do jedného z rohov Olympijského štadióna. Na zvone budú kľúčové slová zo Shakespearovej Búrky. Umelecký režisér programu Danny Boyle, ktorého film Milionár z chatrče (2008) získal osem Oscarov, ďalšie detaily programu i účinkujúcich však tají.

"Náš program vychádza z nádhernej repliky o úžasných krásach Britských ostrovov v Shakespearovej hre," uviedol Boyle. Šou chce podľa producentov ukázať "cestu, ktorou oslavujeme, kto sme, kým sme boli a kým chceme byť. Program nám umožňuje osláviť naše bohatstvo, rôznorodosť, energiu, vynaliezavosť, vtip a kreativitu, ktorá skutočne definuje Britské ostrovy." Na ceremoniáli vystúpi takmer 10-tisíc umelcov.

Britský zmysel pre humor

Rozpočet na oba londýnske ceremoniály bude 81 miliónov libier (97 miliónov eur). Boyle, ktorý si urobil meno kultovým filmom Trainspotting (1996), sľúbil komornejší program ako v Pekingu 2008, kde na štadióne Vtáčie hniezdo vystúpili tisícky tanečníkov a bubeníkov. Pre Boyla bolo jednou z inšpirácií aj otvorenie OH 2000 v Sydney. V programe však určite nebude chýbať britský zmysel pre humor.

Paul McCartney je jedným z najslávnejších hudobníkov všetkých čias a podľa Guinnessovej knihy rekordov najúspešnejším muzikantom v histórii populárnej hudby. V rokoch 1960 až 1970 bol členom The Beatles a od roku 1971 do roku 1981 pôsobil vo formácii Wings.

V 80. rokoch sa zaskvel niekoľkými duetami, napríklad Ebony and Ivory so Steviem Wonderom či Say Say Say a The Girl Is Mine s Michaelom Jacksonom. Jeden z najbohatších ľudí Veľkej Británie sa vlani v októbri zosobášil s Nancy Shevellovou. Jeho prvou manželkou bola Linda Eastmanová, ktorá zomrela v roku 1998, ženatý bol aj s bývalou modelkou Heather Millsovou.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…