Dobré noviny
Hotovostný vklad bude v bankách na pol roka bez poplatkov
SITA
SITA

Hotovostný vklad bude v bankách na pol roka bez poplatkov

Zhromaždenie členov Slovenskej bankovej asociácie na mimoriadnom zasadnutí vyzvalo banky, aby sa do 15. októbra pridali k spoločnej iniciatíve dočasného nevyberania poplatkov za vklad hotovosti.

BRATISLAVA 26. septembra - Banky na Slovensku nebudú polroka vyberať poplatky za vklad hotovosti na účet, a to od začiatku decembra 2012 do konca mája 2013.

Slovenská banková asociácia vyzvala svojich členov, aby sa do 15. októbra pridali k spoločnej iniciatíve dočasného nevyberania poplatkov za vloženie peňazí na vlastný účet fyzickými osobami a živnostníkmi.

Banky chcú týmto krokom vyjsť v ústrety klientom a pripomienkam ministerstiev k zákonu o obmedzení platieb v hotovosti, ktorý by mal vstúpiť do účinnosti v januári 2013. Ministerstvo financií totiž navrhlo, aby so zákazom bezhotovostných platieb boli regulované aj bankové poplatky.

Poplatok za vklad na vlastný účet účtuje u nás väčšina bánk a ako dôvod uvádzajú, že s hotovosťou majú vysoké náklady na jej spracovanie, a to zhruba 30 mil. eur ročne. Ak by boli banky nútené tento poplatok definitívne zrušiť reguláciou zo strany štátu, bankoví odborníci upozornili, že by sa to mohlo prejaviť vo zvýšení iných poplatkov.

Avšak vzhľadom na to, že zákon o obmedzení platieb v hotovosti zavádza povinnosť uskutočňovať všetky platby nad päťtisíc eur bankovým prevodom, podľa vyjadrení rezortu financií by bolo vhodné tento poplatok zrušiť. A ak by tak banky samé neurobili, ministerstvo by to riešilo legislatívnymi nástrojmi.

"Predpokladám, že väčšina členov bankovej asociácie sa k iniciatíve pridá a sme presvedčení, že by sa k nej mali pridať aj ostatné nebankové inštitúcie, ktoré pracujú s hotovosťou a vyberajú za to poplatok," uviedol výkonný riaditeľ asociácie Ladislav Unčovský.

Banky dlhodobo podporujú všetky iniciatívy a opatrenia na zlepšenie výberu dane z pridanej hodnoty, čím zároveň prispievajú ku konsolidácií rozpočtu. "Filozoficky vítame návrh ministerstva financií zamedziť daňovým únikom zavedením hranice pre hotovostné operácie a prispieť tak ku konsolidácií štátneho rozpočtu," pokračoval Vida.

Podľa bankovej asociácie dočasné nevyberanie poplatkov za vklad hotovosti nebude mať negatívny dopad na klientov bánk, na rozdiel od iných alternatív. Pri nich by sa na tieto náklady skladali všetci klienti, teda aj tí, ktorí túto službu nepoužívajú.

"Sme presvedčení, že je spravodlivé a správne, aby náklady na spracovanie hotovosti platili len tí klienti, ktorí hotovostné operácie, ako je vklad v hotovosti, často využívajú," uzavrel Vida.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…