Dobré noviny
Maďarsko schválilo spornú novelu mediálneho zákona
SITA
SITA

Maďarsko schválilo spornú novelu mediálneho zákona

Vďaka poslednej novele zákona už novinári nebudú povinní odhaľovať svoje zdroje a štátny dozorný orgán nebude riešiť prípady porušovania ľudskej dôstojnosti, práv a súkromia.

BUDAPEŠŤ 4. júna - Maďarský parlament v pondelok opätovne schválil novelu sporného mediálneho zákona, ktorú prezident János Áder minulý týždeň odmietol podpísať pre formálne nedostatky.

Podľa tlačovej agentúry MTI minister spravodlivosti Tibor Navracsics návrh predložil "s nezmeneným obsahom, ale v správnom formáte". Základné časti, ktoré si vyžadujú podporu dvojtretinovej väčšiny zákonodarcov, prešli hlasovaním v pomere 258 ku 93 hlasom. Výsledkom hlasovania o zvyšku legislatívy bol pomer 219 ku 75. Podľa MTI si novelizáciu vyžiadalo rozhodnutie maďarského ústavného súdu, ktorého dôsledkom bola neplatnosť niektorých častí pôvodného zákona.

Mediálny zákon z dielne maďarskej vládnej koalície začal platiť 1. januára 2011. Maďari ho už pod tlakom Európskej únie upravili, podľa kritikov však nedostatočne, keďže zmeny sa netýkali najproblematickejších častí, ktoré sprísňujú reguláciu obsahu médií.

Vďaka poslednej novele už novinári a iní poskytovatelia informácií nebudú povinní odhaľovať svoje zdroje a štátny dozorný orgán nebude riešiť prípady porušovania ľudskej dôstojnosti, práv a súkromia. Naďalej však bude dohliadať na dodržiavanie zákazu podnecovania k nenávisti a narúšania ústavného poriadku ako aj na ochranu mladistvých.

Už ste čítali?