Dobré noviny
Voľby v Egypte zatiaľ vyhráva kandidát islamistov
SITA
SITA

Voľby v Egypte zatiaľ vyhráva kandidát islamistov

Po zrátaní hlasov v približne polovici z 13 tisíc volebných miestností podľa islamistov vychádza, že Muhammad Mursí v prvom kole zvíťazil so ziskom 30,8 percenta.

KÁHIRA 25. mája - Egyptská odnož hnutia Moslimské bratstvo v piatok vyhlásila svojho kandidáta Muhammada Mursího za najúspešnejšieho spomedzi uchádzačov o kreslo prezidenta v stredajších a štvrtkových voľbách.

Po zrátaní hlasov v približne polovici z 13 tisíc volebných miestností podľa islamistov vychádza, že Mursí v prvom kole zvíťazil so ziskom 30,8 percenta. V prípade potvrdenia výsledku tak postúpi do druhého kola, kde by sa mal stretnúť s bývalým premiérom Ahmadom Šafíkom.

Ten podľa bratstva skončil na druhom mieste s viac ako 22-percentným ziskom. Ako tretí v poradí sa údajne umiestnil ľavicový líder Hamdín Sabáhí, ktorý oslovil okolo 20 percent voličov. Očakáva sa, že oficiálne výsledky volieb budú známe až v nedeľu. Prípadné druhé kolo je naplánované na 16. a 17. júna.

Výsledky volieb rozhodnú od nástupcovi zosadeného prezidenta Husního Mubaraka, ktorý Egyptu vládol od roku 1981 až do februára minulého roka. Hlasovanie je pritom vnímané ako zavŕšenie demokratizačných zmien v krajine po minuloročnej vlne revolúcií v severnej Afrike a na Blízkom východe, ktorá je vo svete známa ako Arabská jar.

Podľa vyhlásenia vojenského vedenia, ktoré dočasne prevzalo právomoci po Mubarakovi, budú voľby "odrážať vôľu slobodných Egypťanov" a je preto dôležité, aby krajina ich výsledky prijala.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…