Dobré noviny
Správy neodrážajú skutočný svet, hovorí bývalý hlásateľ Martyn Lewis
Dobré noviny
Dobré noviny

Správy neodrážajú skutočný svet, hovorí bývalý hlásateľ Martyn Lewis

Tlač prináša príliš veľa negatívnych a irelevantných správ, ktoré neodrážajú to, čo sa deje vo svete. Tvrdí to bývalý hlásateľ britskej BBC Martyn Lewis.

LONDÝN 25. septembra - Vo svojom prejave k viac ako 100 ľuďom na podujatí "Dobré správy pre médiá", ktoré sa konalo v Britskom múzeu, Lewis povedal, že väčšina mediálnych spoločností nehovorí ľuďom príbehy o veciach, ktoré naozaj utvárajú náš svet.

"Nedávno som absolvoval rutinný prehľad web stránky BBC. Z desiatich článkov až sedem bolo negatívnych. Samé '5 ročné dievča mŕtve', 'Našli dobodané telo tínedžera', a tak ďalej," povedal Lewis.

"A čo všetky pozitívne zmeny, čo sa dejú? Vidím veľa skvelých príbehov, ktoré jednoducho nie sú dosť vyzdvihované. Kde sú reportéri, ktorí by sa pozreli na to, ako nepokoje v minulom roku pospájali ľudí?," opýtal sa.

"Pred dvadsiatimi rokmi mi editor magazínu Times Simon Jenkins povedal, že vypol moje správy po štyroch správach. Spýtal som sa ho prečo a on odpovedal: 'pretože počet mŕtvych bol príliš vysoký. Moje deti by sa na to nemali pozerať'," spomenul si Lewis na obdobie svojho aktívneho pôsobenia v BBC.

Ako dodal, príbehy by mali byť o veciach, ktoré majú potenciál utvárať svet. Nepotrebujeme počuť a vidieť grafické detaily nehody autobusu v Humberside. To je dôležité pre miestnych, ale nepatrí to do národných správ.

Lewis si spomenul aj na ďalšiu príhodu zo svojho pôsobenia v BBC. "Martin Bell, môj kolega v tej dobe, informoval o 14 vojnách. Hovoril o mestách zničených vojnou. Keď sa BBC opýtal, či by mohol spracovať tému o tom, ako boli tieto mestá znovu vybudované, jednoducho mu povedali, že nie a poslali ho k ďalšej vojne."

"Ale, ľudia by mali vedieť o zmenách, ktoré ponúkajú nádej. Tam sú niektoré úžasné riešenia problémov v našom svete a mainstreamové médiá o nich nič nehovoria. Novinári analyzujú všetkých ostatných, ale okamžite sa bránia, ak niekto analyzuje ich," doplnil Lewis.

Výhrady má aj filipínsky prezident

Filipínsky prezident Benigno “Noynoy” Aquino III. vyzval médiá, aby sa vyhýbali senzáciechtivosti a viac sa usilovali o vyváženie negatívnych správ pozitívnymi.

"Dnes, viac ako inokedy, sa potrebujeme zaviazať k vyššiemu štandardu v žurnalistike. Správy by nemali byť o súťažení v tom, kto prinesie viac negatívnych titulkov," uviedol prezident.

"Ako dlho môže publikum vydržať negativizmus deň čo deň? Médiá, vláda, a ľudia musia spolupracovať na vytvorení prostredia pre pozitívny a progresívny diskurz. Musíme sa vzdať negativity a senzáciechtivosti," dodal.

Slovákom negatívne správy prekážajú, spísali petíciu

Ani slovenskí čitatelia a diváci správ nie sú k obsahu spravodajstva ľahostajní. Róbert Sedlák, ktorý na jar zorganizoval petíciu za menej krvi a viac pozitívnych správ v spravodajstve, tvrdí, že Slováci sa cítia byť negatívnymi správami presýtení. "Našu petíciu za viac pozitívnych správ podpísalo za mesiac viac ako 10 tisíc ľudí. Títo ľudia nechcú od médií nič viac, iba trochu ľudskosti a pozitívneho pohľadu na svet, v ktorom žijeme," tvrdí.

Napriek tomu, že jeho iniciatíva získala za rekordne krátky čas veľké množstvo podporovateľov, má s médiami podobnú skúsenosť ako Lewis. "Pán Lewis má pravdu, ak tvrdí, že médiá analyzujú všetkých okolo seba, ale okamžite sa bránia, ak niekto analyzuje ich. Stalo sa to aj nám. Tri veľké slovenské televízie nám zhodne odkázali, že petíciu neberú vážne a tisícom ľudí odkázali, že sú naivní. Veľmi ma to ako zástupcu týchto ľudí zasiahlo," hovorí Sedlák.

Na sklonku mája preto vznikol nový spravodajský portál Dobré noviny, ktorý sa usiluje splniť požiadavky podporovateľov petície. Zo svojho spravodajstva úplne vyškrtol násilie, ľudské nešťastie a krv. Naopak sa snaží prinášať viac pozitívnych správ, ktoré môžu ľudí potešiť či inšpirovať.

"Svet je plný zlých udalostí, ale rovnako ponúka aj veľmi veľa dobrých novín a príbehov so šťastným koncom. A práve tieto príbehy nás môžu inšpirovať stať sa lepšou spoločnosťou," povedal Róbert Sedlák, ktorý dnes pôsobí ako manažér portálu Dobré noviny.

Video: Róbert Sedlák o projekte Dobré noviny na konferencii TEDxKošice

Už ste čítali?