Dobré noviny
Poslanci sa budú v utorok zaoberať Rómami i študentmi
SITA
SITA

Poslanci sa budú v utorok zaoberať Rómami i študentmi

V parlamente pokračuje rokovanie siedmej schôdze hlasovaním o viacerých návrhoch, ktoré stihli poslanci prerokovať ešte v piatok.

BRATISLAVA 25. septembra – Parlament bude na siedmej schôdzi pokračovať rokovaním o viacerých poslaneckých návrhoch zákonov.

Medzi prvými v utorok posúdi dva zákony z SDKÚ-DS, ktoré sa dotýkajú rómskej problematiky. SDKÚ-DS chce napríklad zaviesť rýchly mechanizmus, aby sa zastavilo budovanie nových čiernych stavieb. Návrh sa netýka stavieb, ktoré existujú desiatky rokov. Prvý krok je zastavenie nových čiernych stavieb, aby po 1. októbri už ani jedna čierna stavba nevznikla alebo bola zlikvidovaná v zárodku.

SDKÚ-DS tiež chce odstrániť podľa nej úplne nezmyselný stav, keď časť obyvateľstva, poberatelia sociálnych dávok, sú štátom platení za to, že sa správajú podľa ústavy. Ústava ukladá všetkým deťom povinnú školskú dochádzku, ale časť občanov za to, že ich dieťa chodí do školy, dostáva peniaze.

V tom istom zákone SDKÚ-DS rieši aj otázku aktivačných prác, keď súčasné znenie zákona umožňuje, aby aj pri odpracovaní jednej hodiny aktivačných prác získal poberateľ sociálnych dávok plnú výšku. Modrí navrhujú vrátiť sa k pôvodnému stavu, to znamená, že poberateľ musí odpracovať minimálne 20 hodín týždenne, aby mu vznikol nárok na túto dávku.

Hlasovať bude NR SR o viacerých návrhoch, ktoré poslanci stihli prerokovať v piatok. Ide napríklad o sprísnenie kontroly odpočúvaní políciou a tajnými službami, čo navrhli v novele zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov (ITP) poslanci Národnej rady SR za SDKÚ-DS Martin Fedor a Lucia Žitňanská.

Opoziční zákonodarcovia presadzujú posilnenie kontrolných kompetencií parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť tak, aby sa zaistila lepšia priebežná i stála parlamentná kontrola odpočúvania.

Poslanci posúdia aj návrh poslankyne za KDH Moniky Gibalovej, aby sociálne štipendiá mohli dostávať vysokoškoláci zo sociálne slabších rodín aj na štúdium v zahraničí, nielen na Slovensku. Gibalová to navrhuje v novele zákona o vysokých školách.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…