Dobré noviny
Pestovatelia ovocia očakávajú tento rok dobrú úrodu
SITA
SITA

Pestovatelia ovocia očakávajú tento rok dobrú úrodu

Slovensko bude naďalej závislé na dovoze, keďže domáca produkcia tvorí len jednu tretinu potrieb vnútorného trhu.

BRATISLAVA 24. septembra - Slovenskí ovocinári očakávajú tento rok pomerne dobrú úrodu ovocia, a to aj napriek nepriaznivým dôsledkom počasia.

Z hľadiska množstva a chuťových vlastností sa podľa hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislava Nemca darilo najmä jablkám, ktoré dominujú slovenskej produkcii.

Predbežné odhady SPPK počítajú s úrodou tejto plodiny na úrovni 35 až 40 tis. ton, čím by dosiahla približne rovnakú úroveň ako vlani.

Z údajov SPPK ďalej vyplýva, že situácia už nie je taká priaznivá v prípade pestovateľov kôstkovín, ktorí očakávajú 25 až 30-percentný prepad v porovnaní s rokom 2011. Medzi jednotlivými sadmi prevládajú rozdiely v produkcii, avšak tie, ktoré zavlažovaním zmiernili tohoročný výpadok zrážok, dosiahli podľa Nemca priaznivé výsledky.

Aj napriek dobrej úrode jabĺk bude Slovensko závislé na dovoze tejto komodity, keďže domáca produkcia tvorí len jednu tretinu potrieb vnútorného trhu.

"Vysoký podiel importu na spotrebe otvára priestor pre ďalší rozvoj slovenského ovocinárstva, ktorému však chýba dostatočne štruktúrovaná a motivovaná podnikateľská základňa," skonštatoval Nemec.

Tomu podľa jeho slov nasvedčuje aj skutočnosť, že zo 4 tis. hektárov evidovaných ovocných sadov, pestovatelia zbierajú jablká asi len z 1000 až 1500 hektárov. "Krajina by pritom mohla mať aj 5 tis. hektárov jabloňových sadov, z ktorých by úplne pokryla domácu spotrebu, ba v optimálnom prípade by časť produkcie mohla aj vyvážať," tvrdí Nemec.

Rozšírenie produkcie ovocia by podľa SPPK mala pozitívny vplyv na vidiecku zamestnanosť, keďže jeden hektár ovocného sadu vytvorí podľa Nemca jedno pracovné miesto. V rozširovaní produkcie pestovateľom bráni hlavne nestabilita cien a odbytu a taktiež aj náklady na potrebné technologické vybavenie.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…