Dobré noviny
SDKÚ boj za Jozefa Čentéša nevzdáva, opäť spúšťa petíciu
SITA
SITA

SDKÚ boj za Jozefa Čentéša nevzdáva, opäť spúšťa petíciu

Opozičná strana zatiaľ zozbierala 25 000 podpisov.

BRATISLAVA 24. septembra – SDKÚ-DS znovu spúšťa nedokončenú petíciu za vymenovanie generálneho prokurátora.

Ako povedala v pondelok na tlačovej besede v Bratislave predsedníčka petičného výboru Magda Vášáryová, doteraz sa im podarilo vyzbierať 25 000 podpisov.

Vyzvala občanov, aby jej posielali ďalšie vyplnené hárky. „Urobím všetko preto, aby som túto tému mohla dostať na diskusiu v NR SR,“ povedala s tým, že v tomto prípade nejde o politizáciu, nejde o problém "opozícia verzus vládnuca strana", ale o to, či Slovensko bude právnym štátom.

Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša sa otvára diskusia o nových prezidentských kompetenciách. Nové však nepotrebuje, pretože nevie používať tie súčasné.

Parlament požaduje tisíce podpisov

Ak chce SDKÚ-DS, aby sa petíciou zaoberal parlament, musí získať 100 000 podpisov. Petíciu SDKÚ-DS spustila po tom, čo v NR SR bol 17. júna 2011 zvolený za generálneho prokurátora Jozef Čentéš.

Prezident Ivan Gašparovič ho však odmietol vymenovať a čaká, kým ústavný súd vyrieši všetky podania, ktoré súvisia s touto voľbou.

Ústavný súd SR prijal v septembri na ďalšie konanie sťažnosť Jozefa Čentéša, ktorou namieta porušenie svojho práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám a práva na vstup do verejných služieb svojej krajiny zaručených Ústavou SR, Listinou základných práv a slobôd, ako aj ďalšími medzinárodnými normami.

Súd má plné ruky práce

Ústavný súd prijal v marci tohto roku na ďalšie konanie aj návrh skupiny poslancov NR SR, ktorá žiada výklad článkov ústavy upravujúcich právomoci prezidenta SR. Poslanci žiadajú ústavný súd o výklad ústavy v súvislosti s tým, že prezident Ivan Gašparovič doteraz nevymenoval poslancami NR SR zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.

Navrhovatelia preto žiadajú ústavný súd, aby rozhodol a prijal uznesenie, že prezident SR je povinný bez zbytočného odkladu rozhodnúť o návrhu NR SR na vymenovanie kandidáta do funkcie generálneho prokurátora.

Na ústavnom súde sa so sťažnosťou na porušenie svojich ústavných práv postupom a hlasovaním NR SR obrátil aj bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Ústavný súd jeho sťažnosť v auguste tohto roku odmietol ako neopodstatnenú a podanú neoprávnenou osobou.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…