Dobré noviny
Pri Želiezovciach našli záhadný kameň s vyobrazenou hlavou
SITA
SITA

Pri Želiezovciach našli záhadný kameň s vyobrazenou hlavou

Archeológovia sa k nálezu vyjadrujú opatrne. Na podrobnejšie preskúmanie im fotografia nestačí.

NITRA 24. septembra – Záhadný kameň s vyobrazenou hlavou sa našiel na poliach pri Želiezovciach v okrese Levice. Odborníci si na ním lámu hlavy.

Okruhliak, veľký asi ako polovica ženskej dlane, na prvý pohľad pripomína kultúru starovekých obyvateľov juhoamerického kontinentu. Kameň našli na poli dvaja obyvatelia, keď hľadali železo. Zdalo sa im, že by mohol mať nejakú hodnotu, tak ho chceli speňažiť a ponúkli ho správcovi Mestského múzea v Želiezovciach.

„Prišla za mnou žena zrejme so svojím dospelým synom. Keďže som mal práve návštevníkov, tak som sa im nemohol príliš venovať. Kameň som si aspoň rýchlo oskenoval,“ povedal pre agentúru SITA správca múzea Pavel Polka.

Nálezcovia objav nespeňažili

Nálezcovia za kameň žiadali vyššiu sumu peňazí. Keď zistili, že sa nedohodnú, odišli. Na Slovensku platí, že všetky archeologické nálezy nájdené v zemi patria štátu, treba ich odovzdať odborníkom a nesmú sa speňažiť.

Polka hovorí, že na prvý pohľad zbadal, že nejde o lacný falzifikát. Nevylúčil však, že môže ísť o falzifikát veľmi kvalitný. „Javilo to všetky známky toho, že ide o nejaký historický kus. Cítil som, že to je niečo mimoriadneho a veľmi mi to vŕta v hlave,“ priznal.

Polka poukázal na to, že predmety staré niekoľko tisíc rokov nie sú v okolí Želiezoviec ničím výnimočným. Želiezovce sú známe osídlením už z mladšej doby kamennej.

Opatrné vyjadrovania archeológov

Archeológia pozná výraz želiezovská skupina, ktorou sa označuje neolitická kultúra, ktorej prejavy sa našli na juhozápadnom Slovensku, v západnom Maďarsku, na Morave, v Dolnom Rakúsku, juhovýchodnom Poľsku a na Spiši.

„Držal som to v ruke, viem, čo je to modulit alebo falzifikát zo sadry, ale toto bol typický riečny kameň, vyzeral ako hronský kremeň. Mal som dojem, že je to niečo olmécke, inkské alebo niečo takého, ale mohlo to byť aj staromaďarské,“ myslí si Polka.

Archeológovia sa k nálezu vyjadrujú opatrne. Na podrobnejšie preskúmanie im fotografia nestačí. „Takéto neisté veci sa preverujú trasologicky, teda zisťuje sa, či boli ryté, obrusované alebo leštené pomocou moderných nástrojov a médií - brúsky, frézy, karborundový prášok a podobne,“ uviedol pre agentúru SITA námestník riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…