Dobré noviny
Slovensku strata suverenity vraj nehrozí, má ostať s veľkými
SITA
SITA

Slovensku strata suverenity vraj nehrozí, má ostať s veľkými

Zástupcov slovenskej vlády na rokovania o federácií európskych štátov podľa slov Maroša Šefčoviča nepozvali , pretože bolo u nás pred voľbami.

BRATISLAVA 23. septembra – Ak by sa z Európskej únie stala federácia národných štátov, ako to navrhuje šéf Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso, žiadna strata suverenity podľa podpredsedu EK Maroša Šefčoviča nehrozí.

"Nemyslím si, že sa treba obávať straty suverenity, pretože nikto ju nestráca. Ona sa bude akurát realizovať spoločne, spoločným úsilím a každý z nej niečo získa," tvrdí.

Šefčovič si myslí, že pre menšie a stredné krajiny je lepšie, keď sa potenciál členských štátov EÚ využíva spoločne.

"Krajiny spolu majú oveľa väčšiu váhu, ako keby sme ich postavili len vedľa seba," dodal. Zopakoval tiež stanovisko Komisie, podľa ktorého cieľom nie je budovanie superštátu. "Preferujeme koncept federácie národných štátov," zdôraznil.

Za príspevok do diskusie o budúcej federácii považuje podpredseda EK aj iniciatívu nemeckého ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho, ktorý spolu so šéfmi diplomacií najľudnatejších krajín Európskej únie vyzvali na ďalšiu centralizáciu dvadsaťsedemčlenného bloku.

V dokumente, ktorý vypracovali ministri zahraničných vecí 11 členov EÚ na rokovaniach v poľskej Varšave, sa okrem iného spomína zavedenie priamej voľby "europrezidenta" alebo vytvorenie spoločnej európskej armády.

"Ja si myslím, že tá diskusia a ten dokument, ktorý vypracovali ministri zahraničných vecí z týchto krajín, je určite veľmi dobrým vstupom do diskusie, ktorá o tejto téme prebieha a zároveň je to jeden z názorov a veľmi dobre zapadá do toho kontextu, ktorý vytvoril aj predseda EK vo svojom vystúpení o stave EÚ," poznamenal Šefčovič.

Slovensko na rokovania podľa jeho slov nepozvali, pretože v čase formovania Westerwelleho skupiny bolo u nás pred voľbami. "Keď sa nová vláda sformovala, táto skupina už jestvovala," vysvetlil. Šefčovič je však presvedčený, že Slovensko, ktoré si plní svoje záväzky a rešpektuje dohody, určite v jadre EÚ bude.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…