Dobré noviny
Slovenskí tenisti nastúpia v Davisovom pohári proti Ukrajine
SITA
SITA

Slovenskí tenisti nastúpia v Davisovom pohári proti Ukrajine

Stredajší žreb svetovej skupiny Davisovho pohára 2012 tenisových reprezentačných dal dokopy zaujímavé dvojice.

Španieli v 1. kole do Kanady, Česi do Švajčiarska

Žreb svetovej skupiny Davisovho pohára 2012 dal dokopy zaujímavé dvojice. V zápasoch 1. kola, ktoré sú na programe 1. - 3. februára 2013, sa stretnú aj Kanada so Španielskom, USA s Brazíliou či Švajčiarsko s Českom.

Takisto ako tento rok narazia aj v sezóne 2013 na seba hneď v úvodnom kole Nemci a Argentínčania. Juhoameričania v roku 2012 vyhrali v Bambergu 4:1.

Žreb svetovej skupiny Davisovho pohára 2013 tenisových reprezentačných družstiev mužov:

Svetová skupina (zápasy 1. kola sú na programe 1. - 3. 2. 2013):

Kanada - Španielsko

Taliansko - Chorvátsko

Belgicko - Srbsko

USA - Brazília

Francúzsko - Izrael

Argentína - Nemecko

Kazachstan - Rakúsko

Švajčiarsko - ČeskoLONDÝN 19. septembra - Slovenskí tenisti nastúpia v prvom kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára reprezentačných družstiev 2013 od 1. do 3. februára na pôde Ukrajiny.

Rozhodol o tom stredajší žreb v londýnskom sídle spoločnosti BNP Paribas. Slováci i Ukrajinci boli medzi nenasadenými družstvami.

Oba tímy si zahrajú o možnosť vyzvať v rozhodujúcom 2. kole v apríli 2013 Švédsko. Ak by zverenci kapitána Miloslava Mečířa zvládli obe tieto prekážky, 13. - 15. septembra 2013 nastúpia v dueli o účasť vo svetovej skupine.

Tím SR pod vedením kapitána Miloslava Mečířa si zachoval príslušnosť k tejto skupine regionálnej zóny víťazstvom 3:1 v minulotýždňovom stretnutí v domácom prostredí nad výberom Portugalska.

S Ukrajincami bojovali Slováci o záchranu v I. skupine euroafrickej zóny pred rokom v Bratislave a vyhrali na antuke 4:1.

Východoeurópsky tím hral tento rok v II. skupine, odkiaľ si vybojoval postup. Finalisti ročníka 2005 Slováci hrajú na tejto úrovni od roku 2007.

V spomenutej sezóne i roku 2008 prehrali v play-off o elitnú šestnástku (s Kórejskou republikou, resp. Srbskom), v ostatných štyroch edíciách zvládli "záchranárske práce": v roku 2009 to bolo proti Macedónčanom, predvlani proti Bielorusom, potom nasledovali spomenuté zápasy s Ukrajinou a Portugalskom.

Ukrajina si musela v roku 2012 vybojovať účasť v I. skupine v troch zápasoch nižšej kategórie. Najskôr si poradila s Monakom 5:0, potom zdolala Cyprus rovnakým pomerom a v súboji o postup uspela s Lotyšskom 3:2.

V ukrajinskom tíme sa v Davisovom pohári v roku 2012 predstavili Sergij Stachovskij (96. v rebríčku ATP), Sergej Bubka (164.), Denis Molčanov (303.), Iľja Marčenko (206.) a Vladislav Manafov (1031.).

V tíme chýbal Alexandr Dolgopolov. Momentálna svetová dvadsiatka má spory s vedením domácej federácie. Ukrajine patrí v súčasnom daviscupovom rebríčku 33. pozícia tesne za Slovenskom (32.).

"Už teraz sa na ten súboj veľmi teším!!" skonštatoval prostredníctvom Twitteru Sergij Stachovskij.

Žreb 1. kola I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára v tenise mužských reprezentačných družstiev 2013 (1. - 3. februára 2013):

Rusko - voľný žreb, Veľká Británia - voľný žreb, JAR - voľný žreb, Poľsko - Slovinsko, víťaz Fínsko/Dánsko (zápas sa hrá 19. - 21. októbra 2012) - Rumunsko (domáci tím určia dodatočne), Holandsko - voľný žreb, Ukrajina - Slovensko, Švédsko - voľný žreb

Už známa dvojica 2. kola (5. - 7. apríla 2013): Veľká Británia - Rusko

Reakcie na stredajší žreb 1. kola I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára:

Tibor Macko (prezident STZ): "Ukrajina je veľmi ťažký súper. Budeme mať čo robiť, aby sme uspeli. Toto stretnutie sa hrá o viac ako štyri mesiace, v tejto chvíli je preto náročné predpovedať konečný výsledok. Na každý zápas v Davisovom pohári však nastupujeme s cieľom zvíťaziť, v tomto smere som optimista. Dôležitá bude najmä športová forma hráčov ako aj zostavy, v ktorých sa predstavia obe krajiny. Ukrajinci majú výhodu v zvolení si povrchu, predpokladám, že bude dosť rýchly. Vlani sme ich síce zdolali v Bratislave 4:1, hrali sme však v domácom prostredí na antuke. Teraz na súperovej pôde to bude úplne iné stretnutie. Na následný aprílový súboj v 2. kole proti Švédsku teraz nemyslíme, vždy nás zaujíma iba najbližší protivník a tým je teraz Ukrajina."

Igor Moška (generálny sekretár STZ): "Viac než zo súpera som sklamaný z toho, že budeme hrať vonku. Ukrajina je veľmi ťažkým protivníkom. Jej daviscupový tím disponuje kvalitnými hráčmi ako Sergij Stachovskij, Sergej Bubnka či Iľja Marčenko. Vzhľadom na to, že sa zápas uskutoční na Ukrajine, bude náš súper favoritom tohto duelu. Ukrajinci hrajú dobre na rýchlych povrchoch i na tráve. Na postup bude potrebné, aby si naši hráči vo dvojhre udržali súčasnú formu. Len tak budú schopní na Ukrajine uspieť. Podľa súčasného renkingu sme síce silnejší, ale dôležitým faktorom bude práve Stachovskij, ktorý hrá vynikajúco v dvojhre i vo štvorhre."

Michail Filima (šéf realizačného tímu Ukrajincov): V I. skupine euroafrickej zóny niet slabých súperov, ale na druhej strane - s každým dá hrať. Nepochybným plusom zápasu so Slovákmi je fakt, že budeme mať výhodu domáceho prostredia. Spojím sa s našimi tenistami, aby sme sa dohodli na čo najvhodnejšom type povrchu, ale aj preferovanom dejisku. Slováci sú momentálne na vzostupe. Kližan dosahuje vynikajúce výsledky, neradno však zabúdať ani na Lacka i skutočnosť, že protivník disponuje silnou deblovou dvojicou. Vlani na jeseň sme v Bratislave prehrali a ja som pri tom nebol, takže sa poradím s vtedajším kapitánom Orestom Tereščukom, lebo práve on ma môže najpodrobnejšie poinformovať o detailoch. Radi by sme dosiahli revanš. Z našich tenistov idú v tomto období nahor Ivan Sergejev a Alexandr Nedovesov. Budeme pozorne sledovať počínanie všetkých hráčov, ktorí prichádzajú do úvahy. Času na to ešte zostáva dosť

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…