Dobré noviny
V Banskej Bystrici a Žiline budú mať vodiči MHD zadarmo
SITA
SITA

V Banskej Bystrici a Žiline budú mať vodiči MHD zadarmo

Obe mestá sa zapojili do akcie Európsky týždeň mobility, ktorá umožní držiteľom vodičského oprávnenia cestovať v hromadnej doprave bez lístkov. Účastníkov podujatia čaká bohatý program.

Do akcie Európsky týždeň mobility sa od 21. do 23. septembra zapojí aj mesto Žilina. Stačí, keď sa cestujúci vodiči v autobuse alebo trolejbuse preukážu platným technickým a vodičským preukazom.

„Aj zamestnanci Mestského úradu v Žiline sa rozhodli podporiť túto celoeurópsku snahu a v piatok 21. septembra príde väčšina z nich do práce alternatívne, teda na bicykli, mestskou hromadnou dopravou alebo peši,“ povedal žilinský primátor Igor Choma.

Mestská doprava predstavuje 40 percent cestnej dopravy v Európskej únii a produkuje až štvrtinu emisií oxidu uhličitého pochádzajúceho z dopravy. Rozvoj alternatívnych a inovatívnych foriem dopravy je preto podľa organizátorov podujatia nutný nielen z hľadiska kvality života obyvateľov miest, ale aj vzhľadom na prebiehajúce klimatické zmeny.

„Medzi najväčšie negatívne vplyvy motorovej dopravy v mestách patrí zhoršovanie kvality ovzdušia, zvyšovanie miery hluku, zaberanie životného priestoru, rastúca úmrtnosť a úrazovosť, nízka efektivita prepravy spojená s problémami s parkovaním a dopravnými zápchami či narastajúci problém obezity u populácie ako dôsledok nedostatočného fyzického pohybu počas dňa,“ uvádza hovorca mesta Pavol Čorba.

Európsky týždeň mobility je najrozšírenejšia svetová kampaň na podporu udržateľnej dopravy a od roku 2002 sa každoročne koná v týždni od 16. do 22. septembra. Do kampane sa zapájajú európske a posledné roky aj mimoeurópske mestá, ktoré organizujú rôzne verejné podujatia zamerané na zvyšovanie povedomia obyvateľov o udržateľných spôsoboch dopravy, o vplyve dopravy na klimatické zmeny a na kvalitu života v meste.

Banská Bystrica patrí do zoznamu

Týždeň plný športu, súťaží a osvety o doprave šetrnej k životnému prostrediu ponúkne kampaň Európsky týždeň mobility, do ktorej sa mesto Banská Bystrica zapojí ako jedno z piatich miest na Slovensku.

Jej program mesto pripravilo v spolupráci s Občianskou cykloiniciatívou Banská Bystrica (OCI BB) a Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP). Európsky týždeň mobility v Banskej Bystrici odštartuje vnedeľu 16. septembra tradičným Cyklofestom, určeným pre rodiny s deťmi, rekreačných, ale aj kondične zdatných cyklistov.

Pripravené budú dva cyklistické okruhy a pelotóny budú mať zabezpečený policajný sprievod, aby si mohli bezpečne zabicyklovať všetci, ktorí budú chcieť. Súčasťou Cyklofestu budú súťaže a hry pre najmenších, občerstvenie a tombola, účastníci tiež budú zaradení do žrebovania očipové karty skreditom na cestovanie vbanskobystrickej mestskej verejnej osobnej doprave na tri, dva alebo jeden mesiac.

Pondelok a utorok 17. a 18. septembra budú na programe týždňa mobility osvetové aktivity pre deti materských a základných škôl, ktoré im vo svojich priestoroch pripraví SAŽP. Deti si budú môcť pozrieť filmy zvideotéky festivalu Envirofilm o nemotorovej doprave a o jej užitočnosti.

Polícia deťom

Stredajší program má názov Polícia deťom a organizátori týždňa mobility ho pripravili v spolupráci so štátnou aj mestskou políciou. K dispozícii bude aj mobilné dopravné ihrisko. Milovníci histórie si na svoje prídu vo štvrtok, a to pri cykloprehliadkach historického centra Banskej Bystrice s profesionálnym sprievodcom nazvanými Na bicykli po Bystrici.

Ako ďalej informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Monika Pastuchová, počas týždňa mobility odštartuje niekoľko kampaní, napríklad „Jazdi v MHD – kúp si cez SMS lístok - vyhraj bicykel“ či „Súťaž onajpútavejší poster zprostredia MHD avyhraj čipové karty na cestovanie vMHD BB na 3,2,1 mesiac!“ Týždeň mobility ukončí 22. a 23. septembra 1. ročník Banskobystrického maratónu.

Kampaň Európsky týždeň mobility sa ako medzinárodný projekt s politickou a finančnou podporou Európskej komisie organizuje od roku 2002. Jeho cieľom je poukázať na problém znečistenia miest dopravou a upriamiť pozornosť obyvateľov na využívanie mobilných prostriedkov, ktoré znečisťujú životné prostredie menej ako osobná automobilová doprava. Zo strany miest má ísť o systémové opatrenia smerujúce k posilneniu udržateľnej mestskej dopravy.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…