Dobré noviny
Piatok patrí iba deťom, oslavujú svoj deň
SITA
SITA

Piatok patrí iba deťom, oslavujú svoj deň

Najobľúbenejší sviatok detí pripadol tento rok na piatok. Malí oslávenci sa preto môžu tešiť nielen na jeden deň plný zábavy, ale aj víkend nabitý zaujímavými atrakciami.

BRATISLAVA 1. júna - Medzinárodný deň detí (International Children's Day, MDD) patrí k najobľúbenejším sviatkom, ktorý si pripomínajú obyvatelia krajín po celom svete.

Na ratolesti čaká množstvo zábavy v jednotlivých mestách a obciach, dokonca aj cez víkend. Programy, ktoré sú pripravené pre deti, avizujú mnohé internetové stránky. Deti sa tak môžu tešiť napríklad na deň otvorených dverí, zábavné, kultúrne a ďalšie podujatia spojené s hrami.

Tradícia tohto dňa určeného najmenším siaha až do roku 1925. Práve pred 85 rokmi sa v Ženeve vo Švajčiarsku konalo stretnutie World Conference for the Wellbeing of Children (Svetová konferencia pre blaho detí). Zástupcovia 54 štátov v rámci neho schválili deklaráciu, ktorá sa týkala chudoby detí, nelegálnej detskej práce, vzdelávania a ďalších otázok o problémoch detí na celom svete.

Väčšina krajín, celkovo 21 vrátane Slovenska, si pre oslavu dňa detí zvolilo dátum 1. jún, dôvod nie je dodnes celkom známy. Niektoré štáty oslavujú MDD v iný deň, napríklad v Španielsku je to druhá májová nedeľa, vo Švédsku prvá októbrová nedeľa, v Maďarsku zasa posledná májová nedeľa. Vo väčšine krajín sú pre deti v tento deň pripravené rôzne aktivity, školské výlety, súťaže či iné podujatia. Hlavným cieľom je však upozorniť na problémy, s ktorými zápasia deti po celom svete.

Ľudia na celom svete si pripomínajú aj ďalšie, podobne zamerané, sviatky pre najmenších. Okrem iného napríklad Svetový deň detí (20. november), Deň počatého dieťaťa (25. marca), Medzinárodný deň nezvestných detí (25. mája), Medzinárodný deň detí, ktoré sa stali obeťami agresie (4. júna), Medzinárodný deň za odstránenie práce detí (12. júna), Deň afrického dieťaťa (16. júna) alebo Medzinárodný deň mládeže (12. augusta).

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…