Dobré noviny
Dušan Muňko hlási comeback, opäť šéfuje Sociálnej poisťovni
SITA
SITA

Dušan Muňko hlási comeback, opäť šéfuje Sociálnej poisťovni

Vyplýva to z nálezu Ústavného súdu SR, ktorý zrušil uznesenie vlády Ivety Radičovej z 27. augusta 2010 o jeho odvolaní.

BRATISLAVA 1. augusta - Generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne je opäť Dušan Muňko.

Vyplýva to z nálezu Ústavného súdu SR, ktorý zrušil uznesenie vlády Ivety Radičovej z 27. augusta 2010 o jeho odvolaní.

"Z tohto dôvodu je Dušan Muňko naďalej de iure generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne," uvádza sa v materiáli, ktorý vzala v stredu vláda na vedomie.

Doručením nálezu Ústavného súdu SR účastníkom konania tak Muňko pokračuje vo výkone funkcie generálneho riaditeľa poisťovne, do ktorej bol vymenovaný 21. augusta 2008.

Vláda sa však podľa premiéra Roberta Fica bude musieť ešte vrátiť k materiálu, na základe ktorého bol Muňko z funkcie odvolaný, a prijať konkrétne rozhodnutia.

"Doručením (nálezu Ústavného súdu SR - pozn. redakcie) je opäť Dušan Muňko riaditeľom Sociálnej poisťovne, aký bude ďalší postup rozhodne vláda na najbližšom rokovaní, ktoré bude v Nových Sadoch," vyhlásil v stredu premiér. Zároveň dodal, že existujú tri možnosti ďalšieho postupu.

Prvou je, že Dušan Muňko zostane riaditeľom Sociálnej poisťovne. Druhou možnosťou je, že sa dobrovoľne vzdá funkcie.

"Tretia možnosť je, že by ho vláda odvolala z funkcie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, ale ako tu sedím, tak vám poviem, že to nikdy neurobím," dodal Fico.

V hre sú dve možnosti

Podľa jeho slov tak sú v hre dve spomínané možnosti a až v prípade, že sa Dušan Muňko vzdá funkcie, príde na rad otázka, kto ho nahradí.

Robert Fico sa chce pritom o ďalších plánoch rozprávať aj so samotným šéfom Sociálnej poisťovne.

O hmotnoprávnych nárokoch, ktoré vyplývajú z rozhodnutia Ústavného súdu SR, bude pritom s Muňkom rokovať rezort práce, sociálnych vecí a rodiny.

Bývalá vláda Ivety Radičovej podľa exministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála (SaS) rozhodla o odvolaní Dušana Muňka korektne.

"Výsledky, ktoré dosahovala Sociálna poisťovňa pod jeho vedením, boli zúfalé, a to, čo vo funkcii ukázal pán Lopatka, to jasne dokázalo," povedal Mihál.

Ak podľa neho vláda Roberta Fica dá do tejto funkcie znova Dušana Muňka, tak sa situácia v Sociálnej poisťovni opäť zhorší.

"Hospodárenie poisťovne sa zrejme vráti do tých starých dobrých koľají, keď bude nízky výber poistného a budú sa kupovať predražené veci," dodal exminister práce.

Muňka mal porušiť zákony

Odvolanie Muňka z pozície šéfa poisťovne bývalá vláda odôvodnila tým, že boli závažne porušené zákony v oblasti hospodárenia Sociálnej poisťovne.

Ako v auguste 2010 po rokovaní vlády informovala vtedajšia premiérka Iveta Radičová, dôvody na odvolanie Muňka boli také závažné, že sa nimi bude zaoberať Úrad boja proti korupcii.

Z nálezu Ústavného súdu SR pritom vyplýva, že rozhodnutie vlády malo obsahovať zákonný dôvod na odvolanie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, intenzitu porušenia zákonom ustanovených povinností, ktorých sa dopustil generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne, ako aj stručné a jednoznačné odôvodnenie rozhodnutia vlády.

"V rámci postupu, ktorý predchádzal prijatiu namietaného uznesenia vlády, neboli dodržané procesné práva odvolaného generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne," tvrdí ústavný súd.

Namietané uznesenie vlády pritom podľa súdu neobsahuje dôvody odvolania generálneho riaditeľa poisťovne, ani neobsahuje odkaz na príslušné ustanovenie zákona o sociálnom poistení identifikujúce dôvod odvolania generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne.

Bývalá vláda Ivety Radičovej po odvolaní Muňka z funkcie šéfa poisťovne vymenovala ako jeho nástupcu Ľuboša Lopatku.

Lopatka sa však začiatkom júla tohto roka vzdal svojej funkcie. Dôvodom takéhoto kroku bolo podľa neho to, že mal iný názor v oblasti personálnej politiky v Sociálnej poisťovni.

Už ste čítali?