Dobré noviny
Slovenskí vojaci vyzbierali peniaze pre rodinu v núdzi
SITA
SITA

Slovenskí vojaci vyzbierali peniaze pre rodinu v núdzi

Manželia Mészárosovci majú štyri deti, z ktorých dve sú postihnuté. Zdravotne je na tom najhoršie osemročný Nicolas, trpiaci mentálnou retardáciou tretieho stupňa a ťažkým autizmom.

BRATISLAVA 28. júla – Slovenskí vojaci z misie ISAF v Afganistane vyzbierali peniaze, ktorými pomohli rodine Mészárosovcov z Dunajskej Stredy.

Táto rodina má štyri deti a je v ťažkej sociálnej situácii. Otec sa s prosbou o pomoc obrátil na rezort obrany. Príjmy mu nestačia na dôstojné zabezpečenie potrieb svojich blízkych.

Životný príbeh Mészárosovcov nezostal ľahostajným vojakom, ktorí v súčasnosti plnia úlohy vo vojenskej operácii ISAF v Afganistane. Veliteľ 18. rotácie slovenského kontingentu Marián Makay vyhlásil na konci júna medzi vojakmi dobrovoľnú zbierku, vďaka ktorej sa v priebehu niekoľkých týždňov podarilo vyzbierať 583 amerických dolárov.

„Keďže v mysliach a srdciach našich vojakov si táto rodina našla svoje miesto, finančnú podporu sme zaslali dúfajúc, že dodá obetavým rodičom ďalšie sily, potrebné pri starostlivosti o svoje deti,“ povedal Makay.

Manželia Mészárosovci majú štyri deti, z ktorých dve sú postihnuté. Zdravotne je na tom najhoršie osemročný Nicolas, trpiaci mentálnou retardáciou tretieho stupňa a ťažkým autizmom. Je úplne nesamostatný a potrebuje nepretržitú dvadsaťštyrihodinovú starostlivosť.

Túto opateru mu poskytujú jeho rodičia. Preto ich mesačný príjem tvorí len opatrovateľský príspevok, príspevok na ošatenie pre zdravotne ťažko postihnutého Nicolasa a rodinné prídavky na štyri deti. Rodinný príjem 360 eur by bol pomerne nízky aj pre rodinu so zdravými deťmi.

Otca rodiny prekvapilo, že mu vojaci venovali vyzbieranú sumu, ktorá presahuje mesačné príjmy rodiny. „Veľakrát tí, ktorí majú z čoho rozdávať, nepomôžu. O to viac si ceníme, že práve vojaci slúžiaci v takej nebezpečnej krajine, akou Afganistan bezpochyby je, sa rozhodli podporiť našu rodinu,“ povedal Roman Mészáros.

Keďže na mnohé odborné vyšetrenia syna musia cestovať do Bratislavy, peniaze zo zbierky využijú aj na pokrytie týchto nákladov.

Už ste čítali?