Dobré noviny
Euro vzrástlo voči doláru aj jenu
SITA
SITA

Euro vzrástlo voči doláru aj jenu

Nemecko-francúzsky sľub o zachovaní eurozóny vyniesol euro na trojtýždňové maximum.

NEW YORK 27. júla - Euro vzrástlo na trojtýždňové maximum voči doláru po tom, ako sa nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident François Hollande zaviazali urobiť všetko, čo je v ich silách na zachovanie eurozóny.

"Nemecko a Francúzsko sú hlboko oddané integrite eurozóny. Sú rozhodnuté urobiť všetko pre ochranu eura," uviedli lídri oboch krajín v spoločnom stanovisku.

Dolár stúpol voči jenu, keď ho podporili údaje o raste americkej ekonomiky, ktoré boli v súlade s očakávaniami. Euro posilnilo voči doláru o 0,7 percenta na 1,2373 USD/EUR.

Dolár vzrástol voči jenu o 0,3 % na 78,44 JPY/USD. Spoločná európska mena voči jenu poskočila o 1 percent na 97,04 JPY/EUR.

Zo stredoeurópskych mien sa v piatok najviac darilo maďarskému forintu. Investori totiž ocenili koniec prvého kola rokovaní o preventívnom úverovom programe medzi Maďarskom a Medzinárodným menovým fondom (MMF).

Dopyt po rizikovejších menách tiež podporili vyhlásenia európskych lídrov o ochrane spoločnej európskej mene. Maďarský forint do 16:11 SELČ vzrástol o 1,39 percenta na 280,11 HUF/EUR, poľský zlotý o 0,41 percenta na 4,122 PLN/EUR a česká koruna si pripísala 0,28 percenta na 25,288 CZK/EUR.

Už ste čítali?