Dobré noviny
V parlamente bude rušno, trestnoprávnej imunite odzvoní
SITA
SITA

V parlamente bude rušno, trestnoprávnej imunite odzvoní

Poslanci národnej rady majú v utorok na programe aj voľbu šéfa Najvyššieho kontrolného úradu či voľbu nového riaditeľa rozhlasu a televízie.

BRATISLAVA 24. júla - Definitívne zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov, voľba šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) ako aj prerokovanie balíčka úsporných opatrení čaká zákonodarcov na štvrtej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne v utorok o 13:00.

Predpokladá sa, že poslanci zvolia aj nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

Na zrušení trestnoprávnej imunity sa tesne po parlamentných voľbách dohodli všetky parlamentné subjekty, návrh už v minulom volebnom období presadzoval kabinet Ivety Radičovej, vtedy však nezískal podporu Smeru-SD.

Zákonodarcom po rokoch zostane imunita iba na výroky prednesené v pléne alebo orgánoch národnej rady, takisto aj na hlasovanie. Naďalej však bude potrebný súhlas parlamentu na vzatie poslanca do vyšetrovacej väzby.

Rozhlas a televízia zrejme spozná šéfa

Nového generálneho riaditeľa RTVS by mal voliť parlament potom, ako na minulej schôdzi odvolal bývalú šéfku Miloslavu Zemkovú, keďže vyhlásila súťaž na nové mediálne centrum bez toho, aby o tom vopred informovala Radu RTVS.

Vypočutie kandidátov na výbore pre kultúru a médiá sa uskutoční 30. júla, najvážnejšími nominantmi sú exriaditeľ rádia Expres a TV Markíza Václav Mika a šéf TASR Jaroslav Rezník.

Na post predsedu NKÚ kandiduje bývalý poslanec za SaS Kamil Krnáč ako nominant všetkých opozičných strán.

Predseda Smeru-SD Robert Fico potvrdil, že Smer-SD rešpektuje dohodu opozičných strán.

NKÚ kontroluje hospodárenie vlády i samosprávy. Predsedu a podpredsedov NKÚ volí parlament na sedem rokov.

Priestor dostanú dôchodky aj dane

Parlament v prvom čítaní prerokuje novelu zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa odvody do druhého dôchodkového piliera znížia z deviatich na štyri percentá, ďalšie dve percentá si môžu sporitelia odkladať dobrovoľne.

Definitívne budú poslanci hlasovať o novele zákona o DPH, ktorou štát bojuje proti únikom na tejto dani.

Dodatočné peniaze do štátnej kasy má priniesť aj novela zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach ako i novela o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií.

Zvýšiť by sa mali i spotrebné dane za cigarety, škatuľka by od októbra mala zdražieť približne o desať centov. Poslanci sa budú zaoberať v prvom čítaní vládnym návrhom na zlúčenie dvoch vojenských tajných služieb do jednej.

V prípade odsúhlasenia normy v parlamente sa od 1. januára 2013 kontrarozviedka, teda Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) a rozviedka - Vojenská spravodajská služba (VSS), zlúčia do jednej špeciálnej služby.

Názov novej služby má byť Vojenské spravodajstvo a má plniť úlohy vnútorného aj zahraničného spravodajského zabezpečenia obrany Slovenska.

Správnu radu ústavu pamäti doplnia ľudia

Voliť sa majú i dvaja členovia Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN). Predseda Smeru-SD pripustil, že sa môže uskutočniť opakovaná voľba, pretože nemá zmysel nasilu pretláčať kandidátov, voči ktorým sú výhrady.

Poslanci za OĽaNO navrhujú zmäkčiť zákon o občianstve tak, aby ľudia s reálnymi väzbami na inú krajinu mohli získať občianstvo bez straty slovenského pasu.

Poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová zasa predložila novelu zákona o cestnej premávke, podľa ktorej by bolo vydávanie vodičského preukazu podmienené absolvovaním minimálne deviatich tried základnej školy.

Zákonodarcovia za SDKÚ-DS presadzujú v novele stavebného zákona, aby štátne orgány na požiadanie majiteľa pozemku zbúrali čiernu stavbu, ktorá sa ňom nachádza.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…