Dobré noviny
Slovensko sa pýši unikátnou lipou, má dvadsaťpäť kmeňov
SITA
SITA

Slovensko sa pýši unikátnou lipou, má dvadsaťpäť kmeňov

Historickú lipu malolistú vidieť až zo Zlatých Moraviec, pretože rastie na vrchu kopca.

NITRA 24. júla – Unikátna lipa malolistá, ktorá rastie neďaleko Kalvárie svätej Anny pri Zlatých Moravciach, sa uchádza o titul Strom roka 2012.

Lipa s 25 samostatnými kmeňmi, vyrastajúcimi z jedného koreňa, je jedným z dvanástich stromov - finalistov, za ktoré možno hlasovať do 28. septembra prostredníctvom internetovej stránky Nadácie Ekopolis.

„Z jedného koreňa vyrastá 25 kmeňov a lipa potom rastie v jednej korune až do výšky 25 metrov,“ povedal obyvateľ Zlatých Moraviec Ľudovít Chládek, ktorý strom do súťaže prihlásil. Lipa má zhruba 90 rokov a jej obvod je 750 centimetrov.

„Táto lipa je určite unikátom aj na Slovensku, ktoré je na lipy mimoriadne bohaté. Rastie na okraji poľa, neďaleko Kalvárie svätej Anny. Výsadba líp v blízkosti sakrálnych objektov je na Slovensku stáročnou tradíciou,“ uvádza Nadácia Ekopolis, vyhlasovateľ ankety.

Za lipou je skládka odpadu

Lipu malolistú vidieť až zo Zlatých Moraviec, pretože rastie na vrchu kopca. Chládek, ktorý je zároveň aj mestským poslancom, chce, aby sa lipa stala turistickou atrakciou.

Problémom však je, že hneď za lipou sa za plotom nachádza mestská skládka komunálneho odpadu, ktorá kazí celkový dojem.

„Skládka už ale bude pomaly končiť, takže časom sa to prekryje zeminou a lipa môže byť akýmsi lákadlom pre turistov,“ myslí si Chládek. Kalvária svätej Anny momentálne oslavuje 130. výročie svojho vzniku.

Chládek chce navrhnúť mestu, aby sa z nej stala prímestská zóna oddychu s náučným chodníkom, do ktorého by bola zahrnutá aj vzácna lipa.

Podľa neho by tu mohli byť lavičky, kryté posedenie pre rodiny s deťmi a turistická rozhľadňa. Do ankety Strom roka 2012 ľudia prihlásili 69 stromov z celého Slovenska.

Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Zároveň dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a 333 eur na ošetrenie alebo úpravu okolia.

Minulý rok vyhrala 320-ročná lipa

Rovnakú sumu získajú aj stromy, ktoré sa umiestnia na druhom a treťom mieste. „Naša lipa je zdravá, potrebujeme však urobiť úpravu okolia, skultivovať to trošku, aby ľudia, ktorí sem prídu a budú chcieť obdivovať lipu, neboli negatívne prekvapení okolím,“ povedal Chládek.

Víťazom vlaňajšieho ročníka ankety sa stala 320-ročná lipa malolistá z Lipian v okrese Sabinov. V súťaži Európsky strom roka obsadila štvrté miesto. Patrónom súčasného 10. ročníka Stromu roka je spevák Peter Lipa. Cieľom ankety je upozorniť na krásu a hodnotu stromov a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Už ste čítali?