Dobré noviny
Celebrita televíznych staníc Oprah Winfreyová jubiluje
TASR
TASR

Celebrita televíznych staníc Oprah Winfreyová jubiluje

Oprah Winfreyová je jednou z najúspešnejších a najbohatších žien na svete.

Oprah Winfreyová Foto: TASR/AP

Kosciusko/Bratislava 29. januára (TASR) - Americká televízna herečka a moderátorka Oprah Winfreyová sa v stredu dožije svojich 60. narodenín.

Je jednou z najúspešnejších a najbohatších žien na svete.

Oprah Winfreyová sa narodila 29. januára 1954 v Kosciusku v americkom štáte Mississippi. Keď sa v roku 1976 presťahovala do Baltimoru (USA), začala kariéru v televíznej relácii People Are Talking a o niekoľko rokov ju angažovali do rannej televíznej šou v americkom Chicagu.

Vlastnú televíznu reláciu Oprah Winfrey Show začala moderovať v roku 1985. Šou sa stala jednou z najúspešnejších v histórií americkej televízie. V jej šou vystúpili napríklad v roku 2009 rodičia malej Britky Madeleine McCannovej, ktorá sa stratila počas dovolenky v Portugalsku v roku 2007. Škála programu pokrývala rozhovory s najznámejšími celebritami sveta, ale i úprimnú diskusiu o ich problémoch s hmotnosťou. Kultové vysielanie sa stalo základom miliardového mediálneho impéria. Šou vysielali v 145 krajinách sveta a podľa odhadov ju v týždni sledovalo 42 miliónov divákov len v USA. Vysielanie sa z mediálneho nováčika postupne stalo inšpirujúcim programom so širokým záberom. Úspešný program, ktorý získal desiatky ocenení Emmy, ukončila Oprah Winfreyová v máji 2011.

Winfreyová však naďalej moderuje podobný program vo vlastnej televízii OWN (Oprah Winfrey Network), ktorú spustila začiatkom roka 2011. Táto stanica napríklad v januári 2013 odvysielala jej rozhovor s bývalým cyklistom US Postal Service team Lancem Armstrongom, ktorý priznal, že užíval zakázané podporné prostriedky, aby vyhral slávne preteky Tour de France.

Lance Armstrong v diskusii s Oprah Winfreyovou. Foto: TASR/AP

Celebrita televíznych staníc vyrastala v skromných pomeroch vo vidieckom prostredí a počas dospievania ju sexuálne zneužívali, preto sa angažuje v charite. V roku 1987 založila charitatívnu nadáciu The Oprah Winfrey Foundation na podporu žien, detí a rodín. Okrem iných aktivít venovala zhruba 30 miliónov eur na vybudovanie elitnej školy pre chudobné dievčatá v Henley-on-Klip južne od Johannesburgu v Juhoafrickej republike. Po piatich rokoch výstavby nastúpilo v januári 2007 do školy 152 žiačok, s ich výberom pomáhala samotná Winfreyová. Už v novembri 2007 však bola nútená oznámiť, že v akadémii sa vykonajú dôkladné čistky, pretože jednu z vychovávateliek obvinili zo zneužívania študentiek. Winfreyová pochválila študentky, ktoré prípad oznámili a označila ich čin za prejav vodcovských kvalít, aké dúfala, že sa na škole naučia. Ešte predtým v marci 2007 sa niektorí rodičia sťažovali na prísne pravidlá návštev, telefonátov a elektronickej pošty a prirovnávali to k väzenskému režimu a o dva mesiace neskôr opäť niektorí rodičia protestovali proti zákazu sladkostí a bezpečnostnej prehliadke, ktorú museli absolvovať hneď po príchode.

Oprah Winfreyová Foto: TASR/AP

Oprah Winfreyová vydáva od roku 2000 aj časopis O, The Oprah Magazine.

V roku 2010 viedla top-rebríček zárobkov hviezd amerického Hollywoodu. V období od júna 2009 do júna 2010 zarobila asi 315 miliónov dolárov (230 miliónov eur). Aj v roku 2012 sa nachádzala v rebríčku najlepšie platených celebrít roka magazínu Forbes. V zozname bola už štvrtý rok po sebe. Oprah Winfreyová neprofituje len zo svojich televíznych vystúpení. Zarába aj vďaka knihám, vystupuje ako rečníčka a pod svojím menom predáva rôzny tovar.

V roku 2002 si Oprah Winfreyová prevzala v americkom Los Angeles ako prvá novú Humanitárnu cenu Boba Hopa. Ocenením jej činnosti bolo v roku 2011 premenovanie ulice, na ktorej sídli moderátorkino televízne štúdio Harpo Studios v Chicagu na "Oprah Winfrey Way". V auguste 2013 dostala najvyššie americké občianske vyznamenanie - Prezidentskú medailu slobody.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…