Celebrita televíznych staníc Oprah Winfreyová jubiluje
TASR
TASR

Celebrita televíznych staníc Oprah Winfreyová jubiluje

Oprah Winfreyová je jednou z najúspešnejších a najbohatších žien na svete.

Oprah Winfreyová Foto: TASR/AP

Kosciusko/Bratislava 29. januára (TASR) - Americká televízna herečka a moderátorka Oprah Winfreyová sa v stredu dožije svojich 60. narodenín.

Je jednou z najúspešnejších a najbohatších žien na svete.

Oprah Winfreyová sa narodila 29. januára 1954 v Kosciusku v americkom štáte Mississippi. Keď sa v roku 1976 presťahovala do Baltimoru (USA), začala kariéru v televíznej relácii People Are Talking a o niekoľko rokov ju angažovali do rannej televíznej šou v americkom Chicagu.

Vlastnú televíznu reláciu Oprah Winfrey Show začala moderovať v roku 1985. Šou sa stala jednou z najúspešnejších v histórií americkej televízie. V jej šou vystúpili napríklad v roku 2009 rodičia malej Britky Madeleine McCannovej, ktorá sa stratila počas dovolenky v Portugalsku v roku 2007. Škála programu pokrývala rozhovory s najznámejšími celebritami sveta, ale i úprimnú diskusiu o ich problémoch s hmotnosťou. Kultové vysielanie sa stalo základom miliardového mediálneho impéria. Šou vysielali v 145 krajinách sveta a podľa odhadov ju v týždni sledovalo 42 miliónov divákov len v USA. Vysielanie sa z mediálneho nováčika postupne stalo inšpirujúcim programom so širokým záberom. Úspešný program, ktorý získal desiatky ocenení Emmy, ukončila Oprah Winfreyová v máji 2011.

Winfreyová však naďalej moderuje podobný program vo vlastnej televízii OWN (Oprah Winfrey Network), ktorú spustila začiatkom roka 2011. Táto stanica napríklad v januári 2013 odvysielala jej rozhovor s bývalým cyklistom US Postal Service team Lancem Armstrongom, ktorý priznal, že užíval zakázané podporné prostriedky, aby vyhral slávne preteky Tour de France.

Lance Armstrong v diskusii s Oprah Winfreyovou. Foto: TASR/AP

Celebrita televíznych staníc vyrastala v skromných pomeroch vo vidieckom prostredí a počas dospievania ju sexuálne zneužívali, preto sa angažuje v charite. V roku 1987 založila charitatívnu nadáciu The Oprah Winfrey Foundation na podporu žien, detí a rodín. Okrem iných aktivít venovala zhruba 30 miliónov eur na vybudovanie elitnej školy pre chudobné dievčatá v Henley-on-Klip južne od Johannesburgu v Juhoafrickej republike. Po piatich rokoch výstavby nastúpilo v januári 2007 do školy 152 žiačok, s ich výberom pomáhala samotná Winfreyová. Už v novembri 2007 však bola nútená oznámiť, že v akadémii sa vykonajú dôkladné čistky, pretože jednu z vychovávateliek obvinili zo zneužívania študentiek. Winfreyová pochválila študentky, ktoré prípad oznámili a označila ich čin za prejav vodcovských kvalít, aké dúfala, že sa na škole naučia. Ešte predtým v marci 2007 sa niektorí rodičia sťažovali na prísne pravidlá návštev, telefonátov a elektronickej pošty a prirovnávali to k väzenskému režimu a o dva mesiace neskôr opäť niektorí rodičia protestovali proti zákazu sladkostí a bezpečnostnej prehliadke, ktorú museli absolvovať hneď po príchode.

Oprah Winfreyová Foto: TASR/AP

Oprah Winfreyová vydáva od roku 2000 aj časopis O, The Oprah Magazine.

V roku 2010 viedla top-rebríček zárobkov hviezd amerického Hollywoodu. V období od júna 2009 do júna 2010 zarobila asi 315 miliónov dolárov (230 miliónov eur). Aj v roku 2012 sa nachádzala v rebríčku najlepšie platených celebrít roka magazínu Forbes. V zozname bola už štvrtý rok po sebe. Oprah Winfreyová neprofituje len zo svojich televíznych vystúpení. Zarába aj vďaka knihám, vystupuje ako rečníčka a pod svojím menom predáva rôzny tovar.

V roku 2002 si Oprah Winfreyová prevzala v americkom Los Angeles ako prvá novú Humanitárnu cenu Boba Hopa. Ocenením jej činnosti bolo v roku 2011 premenovanie ulice, na ktorej sídli moderátorkino televízne štúdio Harpo Studios v Chicagu na "Oprah Winfrey Way". V auguste 2013 dostala najvyššie americké občianske vyznamenanie - Prezidentskú medailu slobody.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…