Dobré noviny
O osude pána Zemplína Mikuláša Varehu sa rozhodne v stredu
SITA
SITA

O osude pána Zemplína Mikuláša Varehu sa rozhodne v stredu

Zemplínsky podnikateľ obvinený z daňového megapodvodu sa možno dostane na slobodu už o dva dni.

BRATISLAVA 23. júla - Zemplínsky podnikateľ Mikuláš Vareha, ktorý je obvinený v kauze daňového megapodvodu, sa o dva dni dozvie, či pôjde na slobodu.

Najvyšší súd bude 25. júla na neverejnom zasadnutí rozhodovať o sťažnosti prokurátora proti rozhodnutiu sudcu Špecializovaného trestného súdu, ktorý Mikuláša Varehu na základe jeho žiadosti z väzby prepustil.

Agentúru SITA informovala kancelária predsedu NS SR. Zemplínskeho veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu zadržala polícia 1. marca 2011.

Pôvodne ho stíhali za daňové prehrešky za takmer 29 miliónov eur. Obvinenie mu postupne rozšírili o skutky, ktoré sa údajne stali v roku 2010. Obchody údajne robil v desiatkach svojich spoločností s fiktívnym tovarom.

Na ich základe si uplatnil odpočet DPH vo výške 866 miliónov korún (28 745 934 eur). Štát v rokoch 2007 až 2010 vyplatil podnikateľovi 986 miliónov korún (32 729 204 eur).

Podnikateľ Mikuláš Vareha bol konateľom v 77 firmách, z ktorých 51 bolo registrovaných ako platcovia DPH. Podľa prokuratúry tieto spoločnosti medzi sebou čulo obchodovali, pričom dohody ich konateľ uzatváral ústne sám so sebou, platby sa realizovali v hotovosti, tovar neopustil sklady, neexistujú doklady o jeho preprave, vozidlá firmy používali len sporadicky a väčšina spoločností nemala zamestnancov.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii už vyšetrovanie ukončil návrhom na podanie obžaloby prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR. "Na úkor štátneho rozpočtu sa obohatil pomocou vytvorených reťazcov spoločností a fiktívnych obchodov s lykožrútom smrekovým a euroočkami (ovocné štepy). Vďaka tomu v štátnej pokladnici chýba viac ako 58 miliónov eur," uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Už ste čítali?