Dobré noviny
Slovensko musí podľa ministra Lajčáka zostať v jadre únie
SITA
SITA

Slovensko musí podľa ministra Lajčáka zostať v jadre únie

Minister zahraničných vecí si myslí, že iná alternatíva ďalšieho vývoja v Európskej únii než hlbšia integrácia.

BRATISLAVA 20. júla - Nech bude budúca Európska únia akákoľvek, Slovensko musí byť v jej úplnom jadre.

Po rokovaní Rady solidarity a rozvoja to vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. "Nehovoríme o záchrane Grécka alebo španielskych bánk, ale o stabilizácii našej vlastnej meny, ktorou je euro," skonštatoval minister.

Ako dodal, iná alternatíva než hlbšia integrácia podľa neho neexistuje. "Nikto žiadnu alternatívu nepredstavil, my nemáme možnosť ani šancu vybrať si hrozienka z koláča. Ľudia, ktorí hovoria, že existuje alternatíva, buď klamú, alebo nevedia o čom hovoria," tvrdí Lajčak.

Slovensko má podľa šéfa rezortu diplomacie šancu dostať sa do elitného klubu Európskej únie. "A to všetko závisí od toho, akú budeme mať politiku, ako bude zodpovedná, či ako budeme plniť predpísané kritériá tak, aby nikto nemohol spochybňovať, že Slovensko patrí do najužšieho centra,“ povedal Lajčák.

Na rokovaní sa členovia rady zaoberali aj predsedníctvom SR v Rade Európskej únie, ktoré sa začne v roku 2016. "Bude treba prijať niektoré rozhodnutia, napríklad akú ambíciu má mať naše predsedníctvo a pochopiteľne od toho bude závisieť aj to, koľko nás to bude stáť," uzavrel Lajčák.

Už ste čítali?