Dobré noviny
Za Hackettovým neúspechom neboli prášky na spánok
SITA
SITA

Za Hackettovým neúspechom neboli prášky na spánok

Austrálsky plavec Grant Hackett odmieta tvrdenia svojho bývalého trénera.

MELBOURNE 20. júla - Niekdajší skvelý austrálsky plavec Grant Hackett odmietol tvrdenie jeho bývalého trénera, že užívanie práškov na spanie ho pripravilo pred štyrmi rokmi v Pekingu o tretie olympijské zlato na 1500 m voľný spôsob v rade.

Austrálsky olympijský výbor zakázal v minulých týždňoch uživanie Stilnoxu, tabliet na lepší spánok.

Podľa Hackettovho niekdajšieho trénera Denisa Cotterella boli práve tieto lieky príčinou slabšieho výkonu Austrálčana vo finále.

"Dvanásť rokov som plával na vrcholných podujatiach, prehral som len dvakrát a toto boli jedny z tých pretekov. Som prekvapený, čo hovorí. Čo som spal? Bol som pod vplyvom Stilnoxu? Je to len množstvo nezmyslov, ktoré povedal," uviedol v rozhovore pre lokálnu rozhlasovú stanicu Triple M Hackett.

Cotterell ho pripravoval na olympijské hry 2000 do Sydney i 2004 do Atén, ich cesty sa v roku 2007 rozišli. Hackett sa mohol stať v Pekingu prvým plavcom v histórii, ktorý vyhrá disciplínu železných mužov - 1500 m voľný spôsob, napokon sa však musel uspokojiť so striebrom.

Práve po Hackettovom priznaní, že si počas kariéry vybudoval závislosť na silných sedatívach. Plavci prostriedky na spanie užívali na vyriešenie problémov s časovým posunom. Hackett tvrdí, že silnú závislosť si vypestoval po tom, ako mu tímoví lekári predpisovali Stilnox. Prvý raz ho užil na majstrovstvách sveta 2003 v Barcelone.

Rozšírený bol vraj tento liek medzi športovcami najmä na olympijských hrách 2004 v Aténach. V roku 2007 ho austrálski lekári prestali predpisovať, pretože sa zistilo, že má nežiaduce vedľajšie účinky. Napriek tomu sa Hackett vraj bežne stretával s užívaním Stilnoxu ešte aj na OH 2008. Sám ho vysadil až po Pekingu, keď ukončil kariéru.

Už ste čítali?